Росія: футбольне хуліганство чи ультранаціоналізм?

Сутички в Москві
Image caption Міліцію закидали на Манежній площі кригою і димовими шашками

Сутички футбольних фанів із міліцією на Манежній площі біля Кремля змусили російську владу визнати на найвищих щаблях: так, проблема є, і з нею потрібно серйозно розбиратися.

Приводом для ходи в центрі Москви стало вбивство минулого тижня вболівальника "Спартака" Єгора Свірідова, якого застрелили під час бійки з вихідцями із Північного Кавказу.

Голова Слідчого комітету пообіцяв зустрітися з фанами "Спартака" і відповісти на всі запитання щодо розслідування бійки на Крондштатському бульварі. Однак у міліції і в Російському футбольному союзі впевнені: ті, хто вийшов на Манежну, не мають жодного стосунку до футболу, а лише скористалися цим приводом у своїх політичних цілях. Керівник московського Головного управління внутрішніх справ Владімір Колокольцев назвав інцидент "націоналістичними ігрищами". Президент Російського футбольного союзу Сергей Фурсенко також висловив упевненість: "безлад спровокували націоналісти".

Віктор Іванов, який був безпосереднім учасником подій на Манежній площі, розповів: "На жаль, ніхто не захищає росіян. Багато людей запитують, чому міліція заарештувала приїжджих із Кавказу, це суперечить правам людини. Але вони мають автоматичну зброю і ножі. Скількох вони зарізали і вбили? Чому так? Чому в НАС немає зброї і ножів? Закон потрібно поважати".

Частина фанів і справді прийшла, щоб покласти квіти на місце загибелі вболівальника "Спартака". Інші, як пояснив Артур Глуховський, намагалися у мирний спосіб висловити своє незадоволення тим, що міліція, на їхню думку, допускає подвійні стандарти у ставленні до затриманих росіян і представників інших національностей.

"Те, що тут відбувається, є ознакою гніву людей і їхнього страху. Страху, що кримінальні дії триватимуть. Ми хочемо привернути увагу громадськості до того, що це не може залишатися безкарним. Злочинців потрібно знайти. Неважливо з Кавказу вони, чи ні. Їх потрібно знайти і покарати", - вважає Артур Глуховський.

Однак була ще й третя група, наміри якої були набагато радикальнішими. "Росія - для росіян". "Росіяни, вперед". "Москва - для москвичів". "Омон - зрадник російського народу". Ватажки фанатів у масках із плетених шапок із щілинами для очей вигукували у мегафони націоналістичні гасла і нецензурні лайки, збурюючи і без того збуджений натовп. Хоча офіційні організатори акції говорили, що їх метою було привернути увагу до проблеми міжетнічних взаємин в Росії, такі гасла класифікуються вже як ультранаціоналістичні..

Колишній нападник московського "Локомотиву" Пітер Одемвінгі вважає, що расизм у російському футболі помітно посилюється. Нігерієць російського походження, який тепер грає за Вест Бром Альбіон, пригадує, як йому російські фани вивісили образливе гасло із зображенням банана.

"Відверто кажучи, я був здивований, адже "Локомотив" не має репутації клубу з агресивними вболівальниками. Але цього року, ніби щось увірвалося. "Локомотив" досі був одним із найбільш мирних клубів. Тепер стали помітні кілька груп хлопців, які мають свій порядок денний, що не має жодного стосунку до футболу. В кількох інших клубах, на їх стадіонах це є, і це дуже очевидно. І не можна вдавати, що ми цього не бачимо", - розповів Бі-Бі-Сі Пітер Одемвінгі.

Image caption Ультрарадикальні настрої на Манежній площі

Це і справді побачили і почули далеко за межами Росії. Адже жорстокі сутички із десятками загиблих і травмованих сталися не лише в Москві, а й у Санкт-Петербурзі. І це в країні, яка у 2014-му році прийматиме Зимову Олімпіаду в Сочі, що межує з Кавказом, і яка щойно виборола право на проведення Чемпіонату світу з футболу у 2018-му році.

Ветеран руху футбольних вболівальників московського "Спартака" Амір Хуслютдінов вважає, що до них, як він каже, "примазуються провокатори з різних політичних партій". Однак керівник міністерства внутрішніх справ Рашид Нургалієв цього разу доповідав президентові Медвєдєву не про якісь конкретні партії, чи угруповання голомозих, які збурюють радикальний націоналізм, а про молодь, яку він назвав "ліворадикальною".

"Хто паскудив, розберемося. З усіма. Не сумнівайтеся", - запевнив президент спочатку письмово у своєму мікроблозі на Twitter, а потім усно.

"Усі громадські заходи, мітинги і демонстрації повинні проводитися чітко в межах закону. Незаконні заходи, аби якими вони були, потрібно припинити, щоб запобігти насильству та іншим злочинам. До нещодавніх подій у Москві, погромів і нападів на людей потрібно ставитися як до злочинів, а їх підбурювачів потрібно притягти до відповідальності. Їх треба покарати", - заявив президент Медвєдєв. Поборники прав людини кажуть, що в такий спосіб під одну гребінку очевидно будуть заборонені і виступи незадоволених владою. До речі одночасно із сутичками на Манежній 12 грудня на Пушкінській площі в Москві затримали учасників мітингу опозиції, які вимагали відставки чинного уряду на чолі з прем'єром Владіміром Путіним.

А поки президент Медвєдєв запевняє, що ситуація в країні під контролем, в інтернеті з'явилася інформація про те, що футбольні фани проведуть у Москві ще одну акцію 15 грудня. У той самий день і в тому самому місці - біля центру "Європейський", що при Київському вокзалі, як повідомляють деякі портали, запланована акція кількох тисяч представників діаспор з Кавказу. Якщо цьому не запобігти, кажуть правоохоронці, жодний ОМОН і жодна міліція вже НЕ впорається. Але за їхніми даними, ані об'єднання вболівальників, ані представники національних діаспор не готують несанкціонованих вуличних акцій. А інформація про них - це провокація, на яку в жодному разі піддаватися не можна.