Гриценко про урядову "Реформу за 30 хвилин"

Ефективність адміністративної реформи має вимірюватися не кількістю звільнених чиновників, а якістю роботи тих, хто залишиться на посаді - заявив в інтерв’ю Бі-Бі-Сі Анатолій Гриценко.

Eкс-міністр оборони в уряді Юлії Тимошенко, голова парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони називає нинішню адмінреформу "реформою за 30 хвилин."

Анатолій Гриценко: Я сказав про те, що Янукович оголосив реформу і через півгодини він же її завершив. Чому? Тому, що справді буде скорочена чисельність апарату, уже скорочено кількість міністерств, буде скорочено з часом витрати на державну машину, але не це є головним. Головне в адміністративній реформі є те, щоб це відчули люди. Головне, щоб люди відчули іншу роботу державної машини, відчули інше ставлення до себе з боку державної машини. Можна зекономити певну кількість коштів на чисельності апарату, але якщо зараз в уряді перебувають мільярдери, то для них абсолютно не є важливим, скільки у них підлеглих – 1000 чи 700 чоловік. Тому, що ці люди зараз вирішують не державні питання, а переважно свої приватні або корпоративні питання. Приміром, від того, що буде менше людей у податковій адміністрації, це не вплине жодним чином, якщо не замінити людей і систему відносин на багатомільярдні "відкати" по ПДВ. Так само на митниці.

Бі-Бі-Сі: А що в попередніх урядах було хіба не так? В тому числі, і в тому, в якому ви працювали.

Анатолій Гриценко: Попередні уряди не оголошували про адміністративну реформу. Ми зараз оцінюємо цей факт.

Бі-Бі-Сі: Осі ви кажете, що реформа адміністративна завершилась буквально за півгодини, протягом яких Янукович підписав укази про скорочення, а потім про призначення нових міністрів. Але, з іншого боку, сьогодні вже на засіданні Ради регіонів президент Янукович сказав і підтвердив, що його перший указ про скорочення кількості міністерств і центральних органів виконавчої влади – це був лише перший крок. Зараз він закликає на місцях владу на рівні місцевого самоврядування так само скорочувати і чисельність апаратів.

Анатолій Гриценко: Повторю те, що я сказав. Може, я сказав не дуже виразно. Скорочення відбудеться – і на центральному рівні, і на місцевому рівні, в цьому нема сумніву. Але якби президент закликав губернаторів перестати красти, перестати брати хабарі, займатися державними справами, цього ж нема, і коли ви кажете, що вийшли укази про призначення нових членів уряду, то всі нові члени уряду залишаються старими членами уряду. Як, наприклад, Юрій Бойко, який пов’язаний з Фірташем і з "РосУкрЕнерго", не додасть нової якості. Це, як кажуть, "старое тухлое вино да в новые меха". Нічого нового з того не буде – ось в чому принципова проблема. І Генпрокуратура навіть реформована, навіть скорочена, якщо буде вона, вона ж не отримає "дозволу" на те, щоб притягти до відповідальності найвищих посадових осіб цього уряду. Вона максимум що буде робити, - тягати до прокуратури чиновників попереднього уряду або десяток чиновників нижчих за рівнем рангу з нинішнього. Ось в чому проблема.

Бі-Бі-Сі: Ви кажете, що дуже важливим елементом ось цієї реформи, окрім скорочення числа чиновників і бюрократичного апарату в цілому, є особовий склад тих, кого скорочують і міняють. Тобто, ви фактично пропонуєте президентові обновити склад уряду, прибрати одіозні фігури, на вашу думку одіозні, і це стало би поштовхом для реформ, я правильно вас розумію?

Анатолій Гриценко: Я хотів би, щоб президент, по-перше, не обмежував реформу посиленням своїх власних повноважень, а він це зробив, бо тепер він буде призначати не тільки прем’єра, віце-прем’єрів, міністрів і їхніх заступників, а він особисто тепер буде призначати і керівників оцих всіх агентств, служб і інспекцій, які створив. По-друге, я хотів би, щоб президент, створюючи нові міністерства під нові функції, наповнив їх тими людьми, які принаймні до того не демонстрували лобізму, непрофесіоналізму, очевидної корумпованості і конфлікту бізнес-інтересів – своїх власних і державних.

Бі-Бі-Сі: Пане Анатолію, я вас хотів би ще запитати стосовно проекту державного бюджету, який пропонується Верховній Раді. Дехто каже, що в цьому державному бюджеті передбачені навіть витрати на ті органи центральної виконавчої влади міністерства і відомства, яких за новою адміністративною реформою вже не має бути. Тобто, вони ліквідуються.

Анатолій Гриценко: Я хочу уточнити. Передбачені витрати виключно на ті органи влади, які були до виходу указу. Нових органів там нема. Я хочу нагадати, що кілька місяців тому Янукович провів через Верховну Раду пакет із 32 законів, де кардинально посилив свої повноваження, зокрема, уряд отримав можливість змінювати бюджет протягом року без погодження з Бюджетним комітетом, як це в нас завжди було. Тому, та книжечка, яку приймуть депутати до кінця грудня, не має жодного значення. Уряд може її через 5 днів перерозподілити під новими структурами, потім ще новішими, потім – найновішими і так далі. Парламентський контроль за виконанням бюджету втрачений – оце головне.

Новини на цю ж тему