У пострадянських країнах мало толерантності

Факти "образливого ставлення" до українців у Росії є, але їх менше, ніж у випадку із вихідцями з Кавказу та Середньої Азії - заявив в інтерв’ю Бі-Бі-Сі керівник департаменту інформаційної політики Міністерства закордонних справ України Олег Волошин.

Тема толерантності російського суспільства знову набула актуальності після сутичок футбольних фанатів із міліцією під час ходи в центрі Москви, приводом для якої стало вбивство минулого тижня вболівальника "Спартака" Єгора Свірідова, застреленого під час бійки з вихідцями із Північного Кавказу. Подробиці читати тут

Бі-Бі-Сі: Чи можуть, на вашу думку, етнічні українці у Росії бути об’єктами проявів неприязні за національною ознакою?

Олег Волошин: Ви знаєте, я відверто скажу, попри те, що я офіційно представляю МЗС, але дозволю собі таку оцінку: на жаль, російське суспільство не можна назвати толерантним. На жаль, я не думаю, що можна говорити про те, що на рівні російської держави вживаються всі необхідні заходи для того, щоб гарантувати толерантність і міжконфесійний, міжнаціональний мир та взаєморозуміння в цій країні. Тому, дійсно факти неповажного ставлення, факти образливого ставлення до етнічних українців у Росії мають місце. Але будемо відверті. Якщо ви прочитаєте в форумі реакції на окремі мої статті, на певні мої висловлювання на УНІАНі, то і українське суспільство далеко не назвеш толерантним. І будь-хто, хто дозволяє собі сказати щось позитивне про Росію, самий м’який відгук - це заклик людину вбити чи позбавити її будь-яких прав, вигнати тільки за те, що вона дозволяє собі сказати, що, все ж таки, в Росії живуть не лише якісь такі монстри, які мріють знищити Україну.

Так що, погодьтеся, - загальна проблема усієї Європи – низький рівень толерантності до іншої думки. Низький рівень толерантності до інших національностей. І тому, безумовно, що українці інколи, а в окремих регіонах і достатньо часто етнічні українці, вихідці, заробітчани стикаються з цими фактами, але звичайно, значно менше, ніж вихідці з Кавказу та з Центральної Азії. І я, чесно кажучи, не впевнений, що Україна застрахована від тих ситуацій, з якими зіткнулася Москва. Це ганебно, що в Москві, в країні, яка прийматиме Олімпіаду і Чемпіонат світу, відбулось те, що відбулось на Манежній площі.

Але і в українських містах дуже часто звучать не толерантні гасла і щодо євреїв, і щодо кримських татар, і щодо представників тих же кавказьких народів і таке інше. І я не думаю, що тут треба штучно розділяти, насправді це загальна проблема соціалістичних країн – низький рівень толерантності до іншої думки, до іншого кольору шкіри, до іншої конфесії. Якщо ви запитаєте, чи в повній мірі задовольняються права українців у Росії, моя відповідь буде – ні. Ми вважаємо, що двомільйонна українська громада повинна мати значно більше шкіл, дошкільних закладів, можливості вивчати українську мову, історію і культуру в вищих навчальних закладах, ніж вона має сьогодні.

Бі-Бі-Сі: Чи український уряд лобіює це?

Олег Волошин: Безумовно, це питання постійно ставиться. І останнього разу буквально на зустрічі міністра закордонних справ України та Росії Грищенка та Лаврова, що відбувалася в Москві 10 грудня, це питання було з нашого боку поставлено і, зокрема, було висловлено і стурбованість фактом рішення суду про ліквідацію Федеральної національно-культурної автономії українців в Росії. Принциповою була відповідь, яку ми почули від російських колег, що МЗС Росії чітко розуміє ті політичні втрати, той негатив для атмосфери двосторонніх відносин, який криється у рішенні цього суду. Але, водночас, нам було в черговий раз повідомлено, хоча ми знали це і від посольства, і це питання обговорювалось дуже давно на різних рівнях, і взагалі, ця історія зі спробою закриття вже півтора роки тягнеться, - що МЗС Росії і, звичайно, ми, зі свого боку, робили багато зусиль для того, щоб це рішення не відбулося. Але оскільки керівництво організації… претензії особисто я маю стосовно до керівників організації, жодним чином, борони, Боже, не до українців, що проживають в Росії в цілому. Тому, що більшість з них навіть не знають, що є така організація, яка покликана захищати їх інтереси. Це також питання щодо ефективності діяльності цієї організації.

Бі-Бі-Сі: А є така організація, про діяльність якої знають більшість українців у Росії?

Олег Волошин: Ні, на жаль, нема.

Бі-Бі-Сі: Пан Волошин, як дипломат і як громадянин ви можете собі уявити, яка би реакція була в Росії, якби в Україні було закрито рішенням суду чи уряду якусь російську організацію чи організацію етнічних росіян?

Олег Волошин: По-перше, я хочу підкреслити, що в Україні нема загальноукраїнської, підтриманої державою і державним бюджетом організації етнічних росіян в Україні. Тому, тут якби не можна зіставляти. Якщо ми говоримо про діяльність окремих, орієнтованих на Росію, чи регіональних, локальних, орієнтованих на російські інтереси в Криму, на сході України, то це зовсім інше питання, і якщо вони порушать українське законодавство, а я можу сказати, що, на жаль, є приклади того, як вони діють супереч українським інтересам, всупереч українського законодавства, то це питання до наших правоохоронних органів, до нашої Служби безпеки. І я знаю, що відповідна діяльність проводиться щодо попередження тих зловживань.

Новини на цю ж тему