МНС контролюватиме 'чорнобильський' туризм

Міністерство надзвичайних ситуацій береться за розвиток туризму у Чорнобильській зоні відчуження.

Керівник міністерства, Віктор Балога, розповів, що фахівці вже розробляють деталі, які представлять за тиждень. У міністерстві пояснюють таку ініціативу, передусім, міркуваннями безпеки туристів.

"Безумовно, в зоні можна наткнутися на такі, з радіологічної точки зору, небезпечні ділянки. Тому для того, щоб такого не сталося, для того, щоб ми могли дотримуватися правил радіаційної безпеки, в першу чергу, ми зробили такі типові маршрути, по яких у нас є вся необхідна інформація," - пояснює Дмитро Бобро з департаменту Адміністрації зони відчуження та безумовного відселення МНС.

Втім, поїздки до Чорнобильської зони в Україні організовують давно. Роман Флінто - директор агенції, яка вже вісім років возить охочих до Чорнобиля. Він також говорить, що для нього гроші - не на першому місці.

Цікавість із-за кордону

Image caption До Чорнобильської зони, яка ніби застигла в минулому, їздять і зараз.

"Більшим попитом це користується серед іноземців, тобто ми приймаємо групи поляків. Кожного року 5-6 автобусів. Знаєте, це скоріше робиться не для прибутків, а для того, щоб люди поїхали подивилися на наслідки екологічної катастрофи, про яку знає весь світ. Просто уявили, тому що це важко уявити собі, бачачи по телевізору чи на фотознімках, і подивилися вживу місто-привид Прип'ять: розбиті вікна, зарослі дитячі майданчики."

За словами пана Флінта, для цих поїздок його турагенція щоразу домовляється з адміністрацією Чорнобильської зони, і її представник постійно супроводжує групу. Тож вони відбуваються з відома та сприяння державних органів. Втім, як розповіла речниця міністра Балоги Юлія Єршова, відомство хоче зробити поїздки до Чорнобиля ще більш системними та масовими:

"Для того, щоб зробити поїздки до Чорнобильської зони системними, зробити їх впорядкованими, власне, і виникла така ідея, щоб впорядкувати юридично всі моменти, впорядкувати всі моменти, які стосуються прокладання маршрутів по Чорнобильській зоні."

За словами Юлії Єршової, деталі проекту ще розробляють. Ймовірно, держава акредитовуватиме тур-операторів, яких обере з огляду на, наприклад, їхній авторитет та клієнтську базу. Нині одноденна екскурсія в зону відчуження коштує приблизно вісімсот гривень, індивідуальні тури - ще дорожче. В одній з турагенцій Бі-Бі-Сі розповіли, що призупинили поїздки, бо не знають, чи зможуть відправляти людей до Чорнобиля після нововведень.

Наміри МНС підтримали в ООН. Представниця Об'єднаних Націй Хелен Кларк, перебуваючи в Прип'яті, сказали, що ці "сумні сторінки життя України" треба показувати світу.

Чи етично?

Втім, не всі науковці вважають поїздки до Чорнобиля безпечними. Керівник Київського екологічно-культурного центру Володимир Борейко називає їх не лише потенційно небезпечними, але й неетичними:

"Це неетично, і це небезпечно. Неетично, тому що не можна заробляти гроші на здоров'ї людей. Бо кожна людина, яка потрапляє в зону радіаційної небезпеки, вона може захворіти: сьогодні, завтра, через 100 років, через 200 років. Опромінювання в будь-якій дозі небезпечне для живої істоти. Жити там не можна, бути там не можна, відпочивати там не можна, а тут ми веземо туди людей."

Пік уваги до зони відчуження прогнозують за два роки. В МНС не виключають, що Чорнобиль може бути включений до туристичної програми Євро-2012.