Найєм: серед міліції - ксенофобія

Відомий український журналіст і телеведучий Мустафа Найєм заявляє про ксенофобію у лавах українських правоохоронців.

Днями його затримали співробітники спецпідрозділу "Беркут", як він сам каже – через те, що він "особа кавказької національності", російською - "лицо". У міліції спершу вибачилися, а потім почали заперечувати етнічні мотиви затримання журналіста.

Пан Найєм написав заяву про перевірку наявності у діях посадових осіб "Беркуту" ознак злочину, а саме - порушення 161 статті Кримінального кодексу про порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або релігійних переконань. Крім того, Мустафа Найєм просить прокуратуру перевірити перевищення співробітниками "Беркута" службових повноважень при затриманні журналіста. У середу також запланована зустріч журналіста із заступником керівника інспекції особового складу МВС Україні для з’ясування обставин інциденту 13 грудня.

Цей інцидент Мустафа Найєм детально описав на сайті "Українська правда". Як розповідає журналіст, о 21.30 він сидів у авто разом з колегою на парковці неподалік редакції 5 каналу. До них підійшли співробітники "Беркута" і попросили продемонструвати документи – лише у Мустафи. За словами чоловіка, він виконав вимогу, але потім його попросили показати їх ще раз. Як розповідає Мустафа Найєм, після нетривалого діалогу його зі словами "ось тут особа кавказької національності не хоче документи показувати" доправили до відділу, дорогою забравши мобільний телефон.

"Працівник "Беркута" дозволив собі деякі ксенофобські висловлювання, після чого я відмовився із ним співпрацювати, і вони мене забрали у райвідділ. З огляду на те, що робиться в Москві, можливо, були посилені якісь перевірки, але напевне я цього не стверджую. З іншого боку, мене перевіряли дуже часто, і я, знаючи, як я виглядаю, розумію, що можуть бути питання, але таких висловлювань ніколи не було. Можливо, в душі вони так само думали, але вголос не висловлювали ніколи," - сказав Мустафа Найєм Бі-Бі-Сі.

За словами пана Найєма, у той вечір він почув вибачення від керівництва міліції і вважав конфлікт вичерпаним. Але потім його обурило те, що міліція почала розповсюджувати суперечливі заяви до того, як закінчилося внутрішнє розслідування справи.

Як пише "Українська правда", начальник прес-служби київської міліції Володимир Поліщук заявив, що беркутівці попросили Мустафу пред'явити документи, оскільки в нього "східний тип обличчя".

Потім прес-служба спростувала це і заявила, що журналіста затримали у рамках відпрацювання правоохоронцями повідомлення про пограбування у тому районі, а телефон у нього не відбирали.

Бюрократичне кліше "особа кавказької національності" (російською "лицо", що також означає "обличчя") з’явилося в середовищі правоохоронців у 80-х роках минулого сторіччя для позначення корінних народів Закавказзя.

Мустафа Найєм каже, що в цих людей досі частіше просять показати документи, і вимагає оприлюднити інструкції патрульно-постових служб, згідно з якими вони перевіряють документи. Він також вимагає звільнити співробітника "Беркута," від якого почув фрази, які називає ксенофобськими, і вважає, що крапку у цій справі може поставити публічна однозначна позиція президента Віктора Януковича, оскільки все це відбувається на тлі загострення етнічних питань у сусідній Росії.

Заступник голови президентської адміністрації Ганна Герман каже, що подібні випадки є неприпустимими:

"Ми сьогодні мали дуже серйозну розмову на тему: щоб ця "ластівка" не зробила "бурхливу весну"... Цей один випадок, щоб він не розбудив настрій, щоб це не стало масовим переслідуванням людей через колір шкіри або за підозрою в походженні. Цей сигнал знайде серйозний аналіз у владі, і ми розробимо цілий комплекс профілактичних заходів."

Інше питання, яке цікавить інтернет-спільноту, чому сцецпідрозділ "Беркут" проводить обшуки саме біля редакцій засобів мас-медіа. В той самий вечір, коли стався інцидент із Мустафою Найємом, "беркутівці" попросили показати документи у головного редактора журналу "Корреспондент" Віталія Сича, а також обшукали його самого і авто. Як пише пан Сич, це сталося поруч з офісом. Чи можуть міліціонери без будь-яких причин обшукувати на вулиці звичайних людей, запитує Віталій Сич. За відповіддю Бі-Бі-Сі звернулася до правозахисника Дмитра Гройсмана:

"Відповідно до закону, неможливо просто так підійти до людини і вимагати у неї документи. Для цього правоохоронці мають отримати якусь легітимну мету. Наприклад, людина схожа на іншу особу, яка перебуває в розшуку, або обгрунтовано підозрюється у вчиненні правопорушення. Але будь-яка людина може здатися схожою на злочинця. Тому така проблема є всьому світі, не лише в Україні. Просто професійний тренінг, відповідальність і контроль роблять менш вирогідними подібні речі у країнах, які ми вважаємо цивілізованими, ніж в Україні."