Донецьк поглинає Луганщину податково

Обслуговувати великих платників податків Луганської області буде Донецька податкова.

Image caption Реклама ПР у Луганську на останніх місцевих виборах. Дехто вже каже, що вони для області можуть виявитися і справді останніми

Там кажуть, що таким є державне рішення про модернізацію податкової служби. У Луганську ж з'явилися чутки, що це – початок поглинання Донецьком Луганської області.

Луганська вже була частиною Донецької до червня 1938 року, коли вийшов указ президії Верховної ради СРСР про розділення двох областей на Сталінську й Ворошиловградську (тепер - Донецьку й Луганську).

Кошти, зібрані з місцевих підприємств, надходять до загальнодержавного бюджету і вже звідти розподіляються по регіонах, тому наразі не йдеться про те, що у Луганщини забирають кошти з місцевого бюджету. Проте перехід найбільших платників під податкову юрисдикцію Донецька означатиме для луганського обласного керівництва втрату контролю над основними фінансовими потоками області.

У Донецьку повідомлення про переведення з Луганська великих платників податків підтвердили. За словами керівника прес-служби Донецької обласної податкової адміністрації Віктора Масловського, податківці забезпечать обслуговування луганчанам на тому ж рівні, що і донецьких підприємств. Причина переведення великих платників до Донецька – реформування податкової служби, повідомив Віктор Масловський:

"Таке рішення було ухвалено в рамках загальної модернізації державної податкової служби. А також на виконання вимог Міжнародного валютного фонду."

Image caption Алчевський металіргійний комбінат - серед низки промислових гігантів Луганської області, які сплачуватимуть податки у Донецькій

Тим часом в Луганську ще ніхто не виступив з офіційними заявами з приводу переведення великих підприємств у Донецьку податкову. У Луганській облдержадміністрації кажуть, що поки це проект, і терміни його реалізації точно невідомі.

У категорію великих платників податків потрапили близько півтора десятків луганських підприємств. Саме вони забезпечують надходження близько 80% податків до держбюджету від Луганської області. Серед таких підприємств – Алчевський металургійний комбінат, Лисичанський нафтопереробний завод, "Луганськтепловоз", Стахановський феросплавний завод.

У Луганську вже з'явилися чутки, що незабаром Луганська увійде до складу Донецької області. Такі чутки вже були напередодні виборів президента в 2004 році і напередодні виборів у Верховну раду в 2006 році. Тоді вони були частиною агітаційної кампанії опонентів Партії регіонів.

Але щоб отримати контроль над Луганщиною, злиття областей не потрібно, вважає луганський політичний оглядач Марина Дарницька:

"Обрали дещо іншу тактику, це тактика – розставити своїх людей на ключові пости. Лише за останній рік був призначений начальник обласного СБУ, обласний прокурор, перший замначальника обласної міліції, – начальник УБОП, всі - з Донецька."

Перерозподіл посад є наслідком політичної боротьби на київському рівні, вважає Марина Дарницька. На ї думку, політики, ті, хто вийшов з Луганська, здають позиції.

"Я думаю, про поразку говорити ще рано, є сенс говорити про те, що масовий прихід і контроль донецького бізнесу фактично законсервує еліту, яка є, - каже вона. - Тобто буде губернатор, який покладатиме квіти. Але реальний сектор економіки, тобто реальний вуглепром, великий бізнес, - все буде зав'язано на Донецьк. Але говорити про те, що буде війна за посади, немає жодного сенсу, тому що війну програє луганська еліта, безумовно."

На думку оглядача, втрата контролю над ключовими підприємствами і посадами негативно відіб'ється на луганській політичній еліті. В кращому разі, вона втратить самостійність, в гіршому – просто зникне.