HRW: в Україні порушують права мігрантів

мігранти в Україні, фото Міши Фрідмана
Image caption Тисячі нелегалів намагаються дістатися Західної Європи з країн Азії та Африки через Україну. Фото Міши Фрідмана

Автори звіту правозахисної організації "Human Rights Watch" твердять, понад половина опитаних ними мігрантів, яких повернули до України зі Словаччини та Угорщини, твердять, що їх били й погано з ними поводилися в Україні.

У звіті мовиться, що деяких мігрантів, яких затримали, коли вони намагалися потрапити до ЄС, піддавали тортурам, включно з електричним шоком.

Звіт HRW підготовлений на основі понад 160 інтерв’ю з біженцями, мігрантами та шукачами притулку в Україні, Словаччині та Угорщині.

Хоча в документі зазначено, що умови утримання мігрантів в Україні поліпшилися, там також наголошується, що в Україні чимало мігрантів стають об’єктами негуманного та принизливого поводження, тоді як держава в деяких випадках була нездатною або не хотіла надавати ефективний захист біженцям та шукачам притулку.

"Держави ЄС повертають в Україну людей, які стають жертвами поганого ставлення", - зазначив Білл Фрелік, директор програми з питань біженців у "Human Rights Watch" та один з авторів звіту. Інтерв'ю Бі-Бі-Сі з Біллом Фреліком тут

Пан Фрелік також сказав, що попри підписану угоду про реадмісію та кошти, які Україна отримала від ЄС, Київ все ще не повністю справляється з забезпеченням прав мігрантів та захистом біженців.

Image caption Мігранти нарікають на ставлення українських прикордонників

Угода про реадмісію між Євросоюзом та Україною, яка набула чинності 1 січня 2010 року, передбачає повернення представників третіх країн, які потрапили до Євросоюзу з України.

В останні роки, як зазначають представники "Human Rights Watch", ЄС витратив мільйони євро на поліпшення системи, яка опікується мігрантами та шукачами притулку в Україні. Читати тут

Дивитися ФОТО: Як ведеться сомалійцям в Україні

Пан Фрелік припустив, що "Євросоюзу варто відтермінувати угоду, доки Україна продемонструє свою здатність забезпечити неупереджений судовий розгляд шукачам притулку, гуманне ставлення до мігрантів та ефективний захист біженців".

Правозахисники кажуть, що не виявили документальних доказів того, що тортури мігрантів є звичною практикою, але попри це дехто з опитаних організацією повідомив про такі випадки.

Так, іракець, затриманий наприкінці квітня на українському кордоні, розповів, що його били: "Вони використовували електрошок. Вони били ним по моїх вухах. … Я відчував, що моє серце от-от зупиниться. Я просто сидів на стільці. Я погоджувався з усім, але вони не припиняли тортури".

Водночас автори звіту звертають увагу на те, що деякі проблеми, про які йшлося в попередніх звітах, як-от антисанітарія та переповнення в місцях утримання мігрантів та шукачів притулку, частково вирішені. Попри це – лишаються інші важливі проблеми, йдеться в звіті.

Image caption Один із центрів для утримання нелегалів розташований у селі Розсудів на Чернігівщині

Так, у документі зазначено, що з серпня 2009 року по серпень 2010 система надання статусу біженців та захисту їхніх прав в Україні була паралізована через політичне протистояння. І нині, зазначають у "Human Rights Watch", вона все ще не функціонує належним чином.

Правозахисники закликають українську владу розслідувати звинувачення в корупції, які лунають від шукачів притулку на адресу державних органів, та застосувати, у разі потреби, санкції.

"Human Rights Watch" також виявила, що Державна митна служба часто не передає заяви шукачів притулку до регіональної Міграційної служби, яка, своєю чергою, відповідальна за проведення інтерв’ю з авторами заяв.

У 2009 році, порівняно із 2008-им, кількість тих, кого звільнили з місць тимчасового утримання завдяки тому, що їхні заяви прийняла міграційна служба, різко скоротилася: з 1114 до 202.

Правозахисники особливу увагу звертають на прогалини в українському законодавстві стосовно надання притулку. Чи не найважче, за даними правозахисників, просити про притулок дітям, яких не супроводжують дорослі.

"Чимало дітей дорослішають, поки рішення по їх проханням про притулок нарешті ухвалюють", - зазначають автори звіту.

Критики правозахисників лунає і на адресу Словаччини та Угорщини, які повертають дітей в Україну попри інформацію про те, що там їхні права можуть бути порушені.

Фахівці "Human Rights Watch" також кажуть про дуже повільну систему ухвалення рішення в Україні, коли органи влади самі не спроможні винести рішення у встановлений законом час.

Новини на цю ж тему