ЄС змінить Лісабонську угоду для порятунку євро

Саміт ЄС у Брюсселі
Image caption Лідери ЄС ухвалили змінити Лісабонський договір

Лідери ЄС проводять другий день переговорів на саміті у Брюсселі після того, як вони домовилися про створення фонду допомоги країнам єврозони, які потрапили у фінансову скруту.

Очікується, що у п’ятницю лідери ЄС повідомлять більше подробиць про нову систему, яка замінить тимчасовий механізм, який застосовували для порятунку Греції та Ірландії. Нова система почне діяти з 2013 року.

Механізм створений задля того, аби запобігти банкрутству країн та гарантувати стабільність євро.

Це вимагатиме змін до Лісабонської угоди, на що тепер погодилися лідери ЄС.

Президент Ради ЄС Герман Ван Ромпой заявив, що лідери ЄС готові зробити все необхідне для того, аби захистити євро.

Цього року ЄС надав фінансову допомогу Греції та Ірландії.

27 країн ЄС на зустрічі у Брюсселі у четвер узгодили створити 2013 року постійний механізм замість тимчасового фонду фінансової стабільності (EFSF) вартістю 750 млрд. євро.

Але прем’єр Люксембургу сказав, що до 2013 року розширення фонду не буде.

Оглядачі кажуть, що обсягів фонду не буде досить для порятунку Іспанії, у разі як фінансове становище Мадрида погіршиться і країна потребуватиме допомоги.

Фонд стабільності було створено у травні під час кризи у Греції і він фінансується ЄС та МВФ. Читати подробиці

Президент Єврокомісії Баррозу назвав домовленість "великим днем для Європи" і сказав, що тепер лідери мають перетворити слова на справи.

Домовлено, що до Статті 136 Лісабонської угоди додадуть 2 речення – такої зміни вимагала Німеччина задля юридичного підкріплення фінансової допомоги в єврозоні у майбутньому.

У новому тексті сказано, що "країни-члени, які входять до зони євро, можуть створювати механізм стабільності, який буде активовано у разі потреби задля збереження стабільності євро зони в цілому".

Зміну до Лісабонського договору можна буде затвердити за допомогою спрощеної процедури, бо допоможе ЄС уникнути повторення референдумів та переговорів, які роками стримували затвердження угоди.

Новини на цю ж тему