Білл Фрелік: є свідчення про тортури мігрантів в Україні

нелегальні мігранти в центрі в Мукачево, фото АП
Image caption Тисячі нелегалів намагаються дістатися Західної Європи з країн Азії та Африки через Україну.

Правозахисна організація Human Rights Watch оприлюднила доповідь з різкою критикою на адресу України щодо дотримання прав біженців і шукачів притулку. Автори доповіді стверджують, що виявили факти застосування тортур, знущань над людьми, а також зловживань і корупції у системі тимчасового утримання переміщених осіб. Читати подробиці

Директор програм допомоги біженцям Human Rights Watch і один з авторів доповіді Білл Фрелік сказав в інтерв’ю Українській службі Бі-Бі-Сі, що звинувачення про фізичні насильство дуже серйозні.

Білл Фрелік: Це дуже серйозні звинувачення, які ми почули від шукачів притулку і мігрантів, а ми мали розмови зі 161 людиною. Ми зібрали 50 свідчень від людей, які перейшли кордон до Словаччини та Угорщини, але були повернені в Україну. Більшість з них прагнули просити притулку в тих країнах, але їм не дозволили подати офіційні прохання. Після повернення в Україну багатьох з них піддавали фізичному насильству, що в деяких випадках можна класифікувати як тортури.

Бі-Бі-Сі: Європейський Союз надає Україні фінансову і технічну допомогу для покращення умов перебування мігрантів у центрах тимчасового утримання, ЄС також підписав з Україною угоду про реадмісію, але там визнають, що значного покращення в Україні немає, часто з’являються звинувачення у різних зловживаннях. Чому тоді, на вашу думку, Угорщина і Словаччина, які є членами ЄС, свідомо повертають людей в Україну, знаючи, що вони потенційно можуть навіть бути піддані тортурам?

Білл Фрелік: Ми, звісно, переконані, що цих людей не можна повертати в Україну, і шукачам притулку принаймні повинні надати право і змогу обґрунтувати своє прохання. Окрім того, протягом цілого року, від серпня 2009-го до серпня 2010-го року, ціла система, що має справу з мігрантами і шукачами притулку в Україні, була фактично паралізована через політичне протистояння. Тобто навіть елементарної реєстрації мігрантів і шукачів притулку і базової допомоги цим людям практично не було.

Бі-Бі-Сі: Ви оцінюєте стан системи допомоги цим людям у різних країнах. Чи Україна у цьому сенсі - одна з найгірших, бо ваша доповідь лунає дуже критично?

Білл Фрелік: Ми не складаємо жодних рейтингів, нас непокоять будь-які порушення прав людини, і ми не намагаємося визначити, чи якась країна випереджає іншу чи пасе задніх. Але, звісно, існують певні стандарти, і ми очікуємо від України дотримання цих стандартів. Ми не вважаємо, що тортури мають системний і масовий характер, але окремі випадки підтверджені, ми маємо свідчення застосування серйозних тортур, в тому числі електрошоком.

Бі-Бі-Сі: Якщо порівнювати ситуацію в самій Україні - чи спостерігаєте ви якісь позитивні зрушення, чи, навпаки, становище погіршується?

Білл Фрелік: Власне, що стосується умов утримання, ми можемо відзначити значне покращення у порівнянні з 2005 роком, коли ми відвідували Україну і готували наш попередній звіт.

Image caption Правозахисники кажуть, що стан центрів для утримання нелегальних мігрантів в Україні - непоганий

Об’єкти тимчасового утримання мігрантів і шукачів притулку перебувають у дуже непоганому санітарному стані і мають цілком задовільний рівень комфортабельності. Здебільшого це покращення стало можливим завдяки великим фінансовим вливанням з боку ЄС, який витратив мільйони євро на вдосконалення інфраструктури в Україні перед набуттям чинності 1 січня 2010 року угоди про реадмісію. Але серйозною проблемою залишається поведінка працівників і керівників цих об’єктів.

Бі-Бі-Сі: Чи висловлювали ви цим керівникам свою стурбованість, чи співпрацюють з вами у цьому питанні відповідні урядові інституції в Україні?

Білл Фрелік: Так, насамперед ми хочемо висловити подяку за те, що нам було надано вільний доступ до центрів утримання мігрантів і шукачів притулку, і можливість конфіденційно спілкуватися з людьми. Ми зустрічалися з урядовцями і на етапі наших досліджень, і цього тижня перед оприлюдненням нашої доповіді. Наш діалог і з міністерством внутрішніх справ, і з прикордонною службою, і з держкомітетом з питань релігій, з іншими установами, був дуже відвертим і корисним.

Бі-Бі-Сі: Чи відчули ви, що представники української влади поділяють вашу стурбованість, чи, навпаки, були спроби заперечувати факти порушень і зловживань?

Білл Фрелік: Реакція різних міністерств була різною, і ми, звісно, висловлювали різні претензії та стурбованість різним відомствам, залежно від напрямку їх компетенції. Але ми надали їм повну інформацію, добре задокументовані свідчення, які вимагають подальшого розслідування.

Ми відчули готовність до такої роботи, нас запевнили, що паралельно розробляються зміни до законодавства, які допоможуть заповнити пробіли у питанні правового захисту мігрантів, біженців і шукачів притулку.

Тобто є готовність до реформ, хоча очевидно мало кому сподобається, коли вам надають докази зловживань і корупції. Україна обіцяє покращити становище, але ми й надалі здійснюватимемо моніторинг, щоби пересвідчитись, що обіцяні реформи справді запроваджені.

Новини на цю ж тему