Венеціанська комісія радить змінити Конституцію

Image caption Після того, як в Україні скасували попередню конституційну реформу, треба провести нові зміни до Конституції - вважають у Венеціанській комісії

Венеціанська комісія - провідний орган з питань конституційного права у Європі - закликає Київ провести нову конституційну реформу.

Такі поради містяться у висновках комісії щодо конституційної ситуації в Україні, зроблених за результатами чергової пленарної сесії.

Делегація Венеціанської комісії відвідала Україну 28-30 листопада після того як у жовтні Конституційний суд України скасував зміни до Конституції, зроблені у 2004 році. Відтак, нині в Україні діє Конституція, ухвалена 1996 року.

У Венеціанські комісії вважають надмірними повноваження президента, які він отримав після конституційних змін.

"Є багато проблем у чинній Конституції, включно із занадто великим повноваженнями президента України. Нова реформа мала б бути здійснена парламентом як органом влади, обраним на загальних виборах. При цьому б така реформа мала б створити більш чіткий механізм стримувань та противаг, а також передбачити судову реформу та зменшення повноважень Генеральної прокуратури," - заявив секретар Венеціанської комісії Томас Маркерт.

Пан Маркерт також підкреслив, що у своїх висновках комісія не оцінювала саме рішення українського Конституційного суду щодо повернення до Конституції 1996 року та скасуванні змін 2004 року.

Депутат від Партії регіонів Сергій Ківалов, який брав участь у засіданні Венеціанської комісії, також повідомив, що члени комісії вважають, що всі норми, пов’язані із проведенням виборів, зокрема, і парламентських, має розтлумачити Конституційний суд України.

"Відповідно до Конституції 1996 року, яка, згідно із рішенням Конституційного суду, сьогодні діє, термін повноважень парламенту дорвінює 4 рокам, що означало б, що наступні парламентські вибори мають відбутися навесні 2011 року. З іншого боку, згідно Конституції в редакції 2004 року, чергові вибори до Верховної Ради проводяться в останню неділю станнього місяця п’ятого року повноважень депутатів, тобто, у вересні 2012 року," - заявив пан Ківалов, посилаючись на висновки Венеціанської комісії.

У 2004 році Сергій Ківалов очолював Центральну виборчу комісію, і оголосив переможцем другого туру президентських виборів Віктора Януковича.

Згодом Верховний суд України дійшов висновку про фальсифікацію результатів тих виборів, і призначив третій тур, у якому перемогу здобув Віктор Ющенко. Частиною політичних домовленостей, які дозволили врегулювати складну і нестабільну ситуацію в Україні під час президентських виборів у грудні 2004 року, були зміни до Конституції, скасовані у жовтні цього року.

У листопаді ЦВК не стала призначати чергові вибори до парламенту у березні 2011 року, що кілька членів комісії, а також оглядачі розцінили як порушення закону. На виборах у березні наступного року наполягає не тільки опозиція, якій, очевидно, вдалося б посилити свої позиції у парламенті після виборів, але й, як твердять експерти, частина владної команди.

Новини на цю ж тему

Асоційовані інтернет-сайти

ВВС не несе відповідальність за зміст зовнішніх інтернет-сайтів