Відставка Грача може розколоти КПУ?

Політики і експерти в Україні заявляють, що розпуск Кримського комітету Компартії України і виключення з партії Леоніда Грача може призвести до розколу КПУ.

Image caption Грач не Ленін, але політологи не виключають, що КПУ може розколотися на меншовиків і більшовиків.

Дехто з аналітиків каже, що в нинішній ситуації комуністи взагалі можуть не потрапити до майбутньої Верховної Ради. А в Криму може з'явитися нова комуністична партія.

Грач: Симоненко виконує завдання ПР

Але сам Леонід Грач відкидає таку ймовірність і у подіях, що сталися, звинувачує Петра Симоненка .

Після рішення Президії КПУ щодо його виключення з лав партії Леонід Грач заявив, що Петро Симоненко виконував завдання регіоналів і пішов на партійній злочин, не маючи підстав робити такі кроки.

Image caption З лідером КПУ Петром Симоненком Леонід Грач має тривалу історію напружених стосунків.

Пан Грач, який 17 років керував кримськими комуністами, вважає, що Компартія у Верховній Раді обслуговує донецький клановий інтерес, а режим, за його словами, намагається встановити в державі авторитаризм і диктатуру.

Він неодноразово критикував керівництво Компартії за співпрацю з Партією регіонів і виступав за вихід комуністів з коаліції.

Прихильники Симоненка: це абсурд

Тим часом прихильники Петра Симоненка вважають кроки ЦК логічними для подолання багаторічного протистояння між Грачем і Симоненком.

Член фракції комуністів у Верховній Раді Олександр Голуб в інтерв'ю Бі-Бі-Сі назвав заяви Леоніда Грача щодо виконання волі регіоналів абсурдними:

"Це внутрішньопартійна ситуація, яка досягла апогею і була вирішена в рамках Статуту. І підводити, що це були замовлення донецьких, – я не думаю, що це правда".

Експерти: не все так просто

Між тим чимало експертів вважають звинувачення Леоніда Грача на адресу Петра Симоненка у підтримці "донецьких" справедливими.

Вони нагадують, що саме Грач, який користується широкою популярністю серед кримських комуністів, очолив так званий "антидонецький" фронт під час нещодавніх місцевих виборів на півострові.

Хоча комуністи Криму разом з іншими опозиційними партіями намагалися протидіяти фальсифікаціям, їм так і не вдалося щось зробити, і Партія регіонів отримала на півострові переважну більшість.

Водночас, як каже голова Асоціації політологів Криму Олександр Форманчук, останні дії ЦК КПУ, зокрема, стосовно Леоніда Грача, можуть призвести до того, що КПУ взагалі не потрапить до майбутнього складу Верховної Ради:

"Рішення ухвалене переважною більшістю членів Президії КПУ, і я не думаю, що у нього є шанс повернутися до великої політики. Наступна Верховна Рада буде вже проходити без фракції Компартії".

Разом з тим член фракції комуністів Олександр Голуб хоча і вважає, що останні кроки Президії не додають рейтингу комуністам, але переконаний, що прогнози стосовно не входження КПУ до парламенту є перебільшенням.

"Через внутрішні чвари в КПУ не додається голосів і авторитету КПУ. Але треба нагадати, що із 100 депутатів кримського парламенту лише 5 комуністів – я не думаю, що в рамках України можна казати про великі втрати для комуністів".

Політичний аналітик Тарас Березовець теж вважає, що комуністи пройдуть до Верховної Ради, але з великими труднощами:

"Все це негативно вплине на рейтинги КПУ. Тому що виборці комуністів завжди цінили той факт, що КПУ є монолітною силою. Комуністи подолають тривідсотковий бар'єр, але розкол матиме драматичні наслідки в загальноукраїнських масштабах".

Хай живе нова партія?

Експерти передбачають, що Леонід Грач в нинішній ситуації буде ініціювати створення іншої прокомуністичної партії, приміром Компартії Криму - на зразок того, як після розколу в Соцпартії була утворена Прогресивна соціалістична партія.

А це, кажуть аналітики, означатиме масштабний розкол в цілому серед комуністів.

Між тим сам Леонід Грач таку можливість відкидає:

"Я звернувся до всіх товаришів із закликом до єдності. Щоб не було ніякого розбрату. Щоб всі діяли, як каже їм совість і статут партії".

Колишній член Кримського комітету комуністів, прибічник пана Грача Олександр Коробейніков, у якого після рішення Президії партії навіть забрали членський квиток, в інтерв'ю Бі-Бі-Сі теж відкинув створення нової партії на півострові:

"Дехто пропонує – давайте це зробимо. Але ми не для того в партії, щоб її розколювати. Сила її, коли вона єдина. Ось чому так завдання не стоїть. А якщо там партійна верхівка десь "потонула", від когось залежить – це інше питання".

Прихильники Петра Симоненка нагадують сумну долю партій, які свого часу відкололися – КПУо, ВКПб, нової КПРС тощо.

Разом із тим експерти твердять, що вже фактично нині існує дві КПУ – ті, хто мають депутатські значки, які користуються кадровими і фінансовими можливостями, що випливають із членства в коаліції, і ті, які фактично обділені посадами і іншими преференціями, і які вважають альянс комуністів з регіоналами згубним, особливо маючи на увазі наступні вибори до Верховної Ради.

Новини на цю ж тему