Конфлікт між Кореями загрожує війною

Корея, військові навчання
Image caption Північна і Південна Кореї називають дії одна одної "провокацією"

Південна Корея випустила півтори тисячі артилерійських снарядів під час маневрів у прикордонних водах, за які вона тривалий час сперечається з Північною Кореєю.

Північ одразу заявила, що повномасштабні навчання біля острова Йонпхендо - це провокація, однак цього разу Пхеньян на неї реагувати не буде. Під час попереднього обстрілу у відповідь загинуло четверо цивільних південних корейців.

Тривалий конфлікт між Кореями загострився настільки, що в Раді безпеки ООН заговорили про потребу негайних дій, які могли б запобігти війні.

Після виснажливого позачергового засідання жодного компромісу щодо Корей досягнуто не було, а натомість з'явилися ознаки можливого розколу між постійними членами самої Ради.

Військові маневри Південної Кореї, у яких були задіяні артилерія, авіація і два військові кораблі, тривали приблизно півтори години. Північна Корея погрожувала завдати удару у відповідь. Однак досі жодних ознак підготовки до військових дій з боку Пхеньяну не було.

На тлі великого занепокоєння тим, що загострення латентного конфлікту може призвести до повномасштабної війни, змусило Раду безпеки ООН зібратися на спеціальне засідання.

Дискусії тривали шість годин, але через дипломатичні розбіжності спільної заяви із закликом до Сеулу і Пхеньяну так і не з'явилося.

Безпорадність Ради безпеки

Ініціатором позачергового засідання Ради безпеки стала Росія, яка закликала ООН подати обом Кореям "стримувальний сигнал". Посол Росії до Об'єднаних Націй Віталій Чуркін каже, що цю ідею довго обговорювали, однак компромісу так і не знайшли.

"Під час наших консультацій довго обговорювалося формулювання цієї пропозиції. Це було найбільшою складністю. Російська делегація намагалася знайти компроміс, але на жаль, дипломатичні преференції різних учасників були такі, що нам не вдалося навести мости.

Співзвучними російським були заяви Китаю, який закликав до спокою на Корейському півострові і заявив, що ніхто не має права "сприяти конфлікту".

Аналітики не виключають, що корейська проблема може призвести до розколу між постійними членами Ради безпеки. З одного боку, офіційні Москва і Пекін закликають Південну Корею відмовитися від військових навчань, а з іншого, Сполучені Штати наполягають, що їхній союзник - Південна Корея - має повне право "добре підготуватися на випадок нових провокацій".

Image caption Жителі острова Йонпхендо готуються у бомбосховищах до можливої війни

Американський посол в ООН Сьюзан Райтс заявила, що її країна протестує проти агресії з боку Півночі і підтримує Південь: "Заплановані маневри повністю відповідають юридичному праву південних корейців на самозахист. Про їх проведення попереджали заздалегідь, прозоро і відповідально. І ми вважаємо, що Північна Корея не має жодних підстав відповідати у той спосіб, яким вона погрожує".

Чому не було удару у відповідь з Півночі

Самі південні корейці тепер уже не переконані, чи зважене було рішення офіційного Сеула відповідати силою на силу. Адже за минулі навчання заплатили своїм життям четверо пересічних громадян. На одному із залізничних вокзалів у Сеулі, як і деінде на Півдні, лише про це і говорять.

"Ми досі діяли дуже пасивно. Можливо, це лунає дивно, адже ми однієї раси, але відверто кажучи, Північна Корея ставиться до нас зверхньо. Нам потрібно було це зробити бодай один раз. І я задоволений тим, що ми це зробили", - розповів Кім Е-Сук.

"У час, коли взаємини між Півднем і Північчю не відновлені, я вважаю неправильним проводити повномасштабні маневри на прикордонному острові. Обидві сторони в цьому випадку борються за свою пиху", - вважає інший південний кореєць Ю Йонг-Хва.

За словами представників північнокорейських властей, удар, який вони збиралися завдати по сусідові, мав бути непередбачуваним і більш нищівним, ніж артилерійський обстріл острова Йонпхендо 23 листопада.

Однак після завершення маневрів Півдня північнокорейське державне телебачення заявило, що не відповідатиме на провокацію: "Наші потужні сили вирішили за непотрібне реагувати крок за кроком на нечувані військові провокації у такий спосіб, що може розглядатися як помста після зазнаного удару".

Вашингтон б'є на сполох

Посланець Сполучених Штатів Білл Річардсон, перебуваючи з неофіційним чотириденним візитом у Північній Кореї, провів кілька зустрічей з представниками тамтешньої політичної і військової еліти. Як повідомляють, схоже, він зміг домовитися про допуск інспекторів МАГАТЕ на ядерні об'єкти КНДР.

Однак що стосується взаємин між двома Кореями, то вони викликають велике занепокоєння, - заявив пан Річардсон, відлітаючи з Пхеньянського аеропорту: "Я зроблю заяву у Пекіні. Ми досягли позитивних результатів. Ситуація дуже, дуже напружена. Навіть, скоріше, кризова. Вони кажуть, що відповідь була б, але сподіваються, що резолюція Ради безпеки ООН розрядить ситуацію. Від самого початку було зрозуміло, що вони дуже незадоволені запланованими маневрами".

Сполучені Штати опинилися у складній ситуації. У Південній Кореї дислоковані 28 тисяч американських військовослужбовців. І якщо на півострові почнеться військовий конфлікт, то вони, скоріше за все, будуть втягнуті у бойові дії. Залишаючись союзником Південної Кореї, Вашингтон намагається дипломатичними зусиллями запобігти такому розвитку подій.

А тим часом жителям південнокорейського острова Йонпхендо рекомендовано спуститися у бомбосховища на випадок можливого ракетного обстрілу з півночі.

Новини на цю ж тему