Білорусь: біля 600 демонстрантів ув'язнено

Протести опозиції у неділю
Image caption Протести опозиції у неділю розігнали білоруські правоохоронці

Майже 600 осіб покарано адміністративними арештами у Білорусі за участь у протестах проти переобрання президентом Аляксандра Лукашенки.

На спеціальних закритих судових засіданнях більшості із затриманих демонстрантів дали від 5 до 15 днів позбавлення волі.

Втім у білоруській міліції наголошують, що винні в організації протестів отримують суворіше покарання.

Міністерство юстиції Білорусі може ліквідувати політичні партії та громадські об'єднання, якщо вони ухвалювали рішення щодо участі у несанкціонованих акціях.

"Якщо політичні партії чи громадські об'єднання ухвалювали на своїх засіданнях вищих органів рішення щодо участі у несанкціонованих акціях, у масових безпорядках, то, звичайно, ми будимо ставити питання про ліквідацію таких партій та об'єднань", - сказав міністр юстиції Білорусі Віктор Голованов.

Як повідомляє кореспондент Бі-Бі-Сі у Мінську, колишніх кандидатів у президенти Андрея Саннікова, Ніколая Статкєвіча та Віталія Римашевського помістили у слідчий ізолятор КДБ. Заарештований у лікарні Владімір Нєкляєв, доля якого тривалий час залишалася невідомою, також утримується в слідчому ізоляторі КГБ. Про це агентству Інтерфакс повідомила його адвокат.

Критика ззовні

Тим часом Україна долучилась до критики у бік білоруської влади.

Представник українського міністерства закордонних справ висловив занепокоєння щодо "непропорційного застосування сили під час акцій протестів на президентських виборах у Білорусі".

Олег Волошин наголосив, що МЗС уважно спостерігає за ситуацією у Білорусі.

Раніше Сполучені Штати заявили, що не вважають результати президентських виборів у Білорусі легітимними, та застерегли, що поводження влади із протестувальниками було непропорційним.

"Сполучені Штати засуджують насильство у день виборів у Білорусі. Ми особливо стурбовані надмірною силою, застосованою владою, включно із побиттям та затриманням кількох кандидатів у президенти", - заявив речник Державного департаменту США Філіп Кроулі.

США закликали білоруський уряд негайно звільнити затриманих. Позиція Вашингтона, за словами пана Кроулі, збігається із оцінкою подій в Білорусі, наданою ОБСЄ.

Негайно звільнити затриманих опозиційних лідерів Мінськ закликала і Верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон.

Речник президента США Барака Обами, Роберт Гіббс, зазначив, що на початку грудня Вашингтон чітко заявив, що розвиток американсько-білоруських відносин пов’язаний із повагою білоруського уряду до прав людини та демократії.

Пан Гіббс сказав, що заходи, до яких вдалася білоруська влада, є чітким кроком у протилежному напрямку.

Image caption Роберт Гіббс

Натомість президент Росії Дмітрій Медвєдєв сказав, що те, що сталося в Білорусі є її внутрішньою справою.

Лукашенка: "спокій та безпека в нашій країні - це святе"

Аляксандр Лукашенка, якого оголосили переможцем на виборах у неділю, виступаючи після розгону демонстрації в Мінську, сказав, що не дозволить дестабілізувати ситуацію в країні. А відповідаючи на критику білоруських виборів міжнародною спільнотою, він сказав, що "ми більше нікому не будемо намагатися сподобатися".

"Ми робили це, щоб було простіше та краще нормалізувати відносини з Європейським Союзом, американцями. Вони висунули нам умови, і ми їх виконували. За що нас, імовірно, правильно критикували - нічого підлаштовуватися під них", - сказав Алєксандр Лукашенка.

Новини на цю ж тему