США: білоруські вибори - нелегітимні

Демонстрація в Мінську

Сполучені Штати заявили, що не вважають результати президентських виборів у Білорусі легітимними, та застерегли, що поводження влади із протестувальниками було непропорційним.

"Сполучені Штати засуджують насильство у день виборів у Білорусі. Ми особливо стурбовані надмірною силою, застосованою владою, включно із побиттям та затриманням кількох кандидатів у президенти", - заявив речник Державного департаменту США Філіп Кроулі.

США закликали білоруський уряд негайно звільнити затриманих. Позиція Вашингтона, за словами пана Кроулі, збігається із оцінкою подій в Білорусі, наданою ОБСЄ.

Негайно звільнити затриманих опозиційних лідерів Мінськ закликала і Верховний представник Євросоюзу із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон.

Речник президента США Барака Обами, Роберт Гіббс, зазначив, що на початку грудня Вашингтон чітко заявив, що розвиток американсько-білоруських відносин пов’язаний із повагою білоруського уряду до прав людини та демократії.

Пан Гіббс сказав, що заходи, до яких вдалася білоруська влада, є чітким кроком у протилежному напрямку.

Натомість президент Росії Дмітрій Медвєдєв сказав, що те, що сталося в Білорусі є її внутрішньою справою.

"Я сподіваюся, що ці вибори сприятимуть тому, щоб Білорусь стала сучасною державою, що це сприятиме становленню сучасної держави, яка заснована на демократії та дружбі із сусідами", - сказав пан Медвєдєв.

Водночас інша сусідка Білорусі, Польща, засудила насильство в Мінську, а міністерство закордонних справ Польщі заявило, що "особливе занепокоєння викликає побиття та арешт опозиційних кандидатів".

Литва та Латвія, країни, які мають тісні економічні відносини з Білоруссю, засудили використання сили.

"Білоруська влада не змогла забезпечити свободу зібрань білоруським громадянам та застосувала силу проти учасників демонстрації", - йдеться в заяві литовського міністерства закордонних справ.

На президентських виборах у Білорусі з величезним відривом від конкурентів переміг чинний президент Алєксандр Лукашенка.

В неділю ввечері в центрі Мінська зібралися за разними даними від 10 до 20 тисяч прихильників опозиційних кандидатів.Сили безпеки жорстко розігнали протестувальників, багатьох із них, так само як і опозиційних кандидатів та журналістів, побили. Повідомляють також, що сімох опозиційних кандидатів затримали. Подробиці читайте тут.

Лукашенка: "спокій та безпека в нашій країні - це святе"

Пан Лукашенка, виступаючи після виборів та розгону демонстрації в Мінську, сказав, що не дозволить дестабілізувати ситуацію в країні. А відповідаючи на критику білоруських виборів міжнародною спільнотою, він сказав, що "ми більше нікому не будемо намагатися сподобатися".

"Ми робили це, щоб було простіше та краще нормалізувати відносини з Європейським Союзом, американцями. Вони висунули нам умови, і ми їх виконували. За що нас, імовірно, правильно критикували - нічого підлаштовуватися під них", - сказав Алєксандр Лукашенка.