Янукович хоче призначити головою НБУ Арбузова

Президент Віктор Янукович вніс до парламенту подання на призначення Сергія Арбузова головою Національного банку України замість Володимира Стельмаха, який подав заяву про відставку.

Image caption Стабільність українських грошей пильнуватиме вже не Стельмах

Термін повноважень Стельмаха вибіг ще у грудні 2009 року. Його ймовірний наступник 34-річний Сергій Арбузов з'явився в НБУ 1 вересня 2010-го одразу на високій посаді першого заступника голови правління банку. Сферою його компетенції стала валютна та монетарна політика банку-регулятора.

Стрімкий злет

Причиною тодішнього кар'єрного злету молодого фінансиста преса назвала те, що Арбузов є вихідцем з УкрБізнесБанку (колишній банк "Донеччина"), який, за інформацією видання Ділова столиця, контролює старший син президента Олександр Янукович.

За менше, ніж сім років роботи в УкрБізнесБанку Сергій Арбузов "виріс" від менеджера до головного акціонера та голови наглядової ради тієї фінансової установи. На роботу в НБУ Арбузов прийшов після кількамісячної роботи в одному з державних банків – Укрексімбанку.

Ще 4 місяці тому, одразу після призначення на найвищу після голови посаду в НБУ, оглядачі прогнозували, що Арбузов недового засидиться у заступниках Стельмаха і вже на початку 2011 року очолить ту установу.

Серед лобістів кандидатури Арбузова преса називає не лише президентську родину, а й прем'єр-міністра Миколу Азарова та голову Державної податкової адміністрації Олександра Папаїку, також вихідця з донецького УкрБізнесБанку.

Невдалий політичний старт

Політичним стартом для Арбузова стало його членство у 2005 році у президентській на той час партії «Наша Україна». У 2006 році він намагався потрапити за списками партії Ющенка до Донецької обласної ради, яка в результаті не подолала прохідний бар'єр.

Найімовірнішою причиною тодішньої політичної орієнтації Арбузова (особливо з огляду на непопулярність «Нашої України» на Донеччині) газета Ділова столиця називає намагання родини Арбузових убезпечити від неприємних несподіванок родинний бізнес після перемоги на президентських виборах Віктора Ющенка.

Мати ймовірного нового голови НБУ Валентина Арбузова очолює правління Всеукраїнського банку розвитку. Раніше, у 80-х роках працювала на керівних посадах в Сбербанку СРСР, а в 90-х роках була директором Донецького регіонального управління Приватбанку. Саме звідти почалася банківська кар'єра Сергія Арбузова. Його батько – донецький підприємець, чиї компанії працюють на ринку стоматологічного обладнання та оренди нерухомості.

Вік - переваги та недоліки

Сергію Арбузову – 34 роки. Бі-Бі-Сі запитала президента Асоціації українських банків Олександра Сугоняко, чи не занадто молода запропонована президентом Януковичем кандидатура для посади голови Національного банку.

"Якщо взяти досвід інших країн західних, Сполучених Штатів Америки та й України, центральні банки мусять очолювати люди з величезним досвідом. Кажуть, що справжній голова Національного банку – старший 70 років. Але у нас був позитивний досвід роботи зовсім молодого голови Нацбанку. Я маю на увазі Яценюка. Він теж під час кризи взяв на себе відповідальність і витягнув. Зараз дуже складний час. Я думаю, що сьогоднішня криза – найбільша за всі роки української незалежності. І тому не позаздриш Арбузову".

Що стосується ставлення банкірів до нового голови банку-регулятора, то пан Сугоняко каже, що українським банкірам потрібен Національний банк, який є незалежним від зовнішніх впливів і здійснює зрозумілу монетарну та валютну політику.

Вибір президента на користь Арбузова не став несподіванкою для банківських кіл.

"З тактичних міркувань це очікувалося, але стратегія… Все-таки це ж центральний банк країни. Це серйозна справа. Це серйозніше, ніж Міністерство фінансів, навіть ніж Міністерство економіки. І тому швидке призначення очікувалось, але я так думав, що воно не буде так швидко, що йому дадуть час ще адаптуватися, увійти в курс справи. І при Стельмаху він міг швидше увійти. Йому буде важче набагато, коли він залишиться на цій горі, на цьому вітрі", - прогнозує президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.

Оглядачі не виключають, що після призначення Арбузова головою НБУ серед його заступників з'являться ще вихідці з Донецька, яких поки що в Нацбанку – одиниці. Фахівці ж фінансового ринку вже висловлюють обережні побоювання щодо стабільності національної валюти.