Сюмар: проблеми зі свободою слова не зникли

Стоп цензурі
Image caption Чергову заяву руху підтримали "Репортери без кордонів"

Українські журналісти вимагають від влади не чинити перешкод у їхній професійній діяльності.

Про це йдеться у заяві організації "Стоп цензурі", підтриманій "Репортерами без кордонів". Журналісти також вимагають від влади "дати оцінку проявам свавілля представників силових органів та забезпечити нормальні умови роботи журналістів".

Бі-Бі-Сі звернулась за коментарем до Вікторії Сюмар - одного із лідерів руху "Стоп цензурі".

Бі-Бі-Сі: Чим викликана поява цього звернення саме зараз?

В. Сюмар: Насправді це був такий підсумок, принаймні за останні півроку, щоби показати, що проблеми в Україні зі свободою слова не зникли, що вони залишаються і що одними із найпринциповіших проблем залишається тиск і спроби фізичного втручання в роботу журналістів. Що сталося за останній час? Наші колеги із регіонів України постійно стикаються із тиском. От останнім часом, зокрема, ми розбираємося зі справою львівського телеканалу ЗІК, який має унікальну для України програму журналістських розслідувань. Тут постійно потерпають від погроз головний редактор і ведучий цієї програми Дмитро Добродомов, і ми маємо вже якісь рішення суду, в яких мова йде про те, що програми не мають права виходити в ефір.

Так само ми бачимо історію з каналом ТВі, яка не припиняється, і знову-таки з нашим колегою Миколою Княжицьким, який пред'явив по суті громадськості відеодокази стеження за ним, чого не визнають правоохоронні органи. І нещодавно мали ситуацію з такою сутичкою охоронців прем’єр-міністра Азарова і журналістів 5-го каналу. І знову-таки ніхто не поніс покарання, коли представники силових структур, задіяні у конфліктах з пресою, і журналісти навіть не мають можливості отримати відповіді: а хто ж саме, як звуть цих охоронців, хто вони і якими службовими інструкціями вони користуються, коли починають фактично штовхати журналістів і б'ють навіть техніку. Подібне ставлення до журналістів було започатковано ще прецедентом із Сергієм Андрушком, коли охоронці президента Януковича просто грубо заламали журналіста, побили йому камеру через те, що він просто намагався робити свою роботу і знімати зустріч Януковича з людьми. Так от ми дуже довго, багато місяців писали запити, чекали відповіді від Управління державної охорони, як звуть цього охоронця. І що, власне, показало службове розслідування. Ми отримали тільки одну відповідь: службове розслідування показало, що охоронець не винний. І жодного посилання, чому не винний. Ми вбачаємо в цьому перешкоджання професійній діяльності журналістів, а виявляється, що силові структури вбачають у цьому щось зовсім інше, але не пояснюють суспільству. Ми вважаємо, що такий стандарт поведінки і відносин між пресою і владою лише програмує появу нових конфліктів, що і відбувається в реальності.

Бі-Бі-Сі: У цих випадках, перерахованих вами, є всі підстави насправді звертатися до влади і по пояснення, і з вимогами припинити подібний тиск на журналістів. Але коли йдеться про саму цензуру, не обов'язково йдеться про якісь дії влади чи вказівки влади. Ну, зрештою, зараз вже не той час, коли поширюються темники з Адміністрації президента чи від Кабінету міністрів, чи від Верховної Ради. Чому у питаннях цензури ви апелюєте теж до влади, а не до власників засобів масової інформації, які, власне, контролюють ці засоби масової інформації, і це радше їхня політика – пускати чи не пускати якісь програми в ефір, знімати чи не знімати якісь шматки окремих програм, які, можливо, дискредитують політиків?

В. Сюмар: Ви знаєте, ситуації є найрізноманітніші. І, на жаль, є ситуації, в яких прямо задіяна влада. Як я вже згадувала історію із програмою "Хто тут живе?" із Львовом, – там суд заборонив до виходу програму, яка ще не вийшла в ефір. Тобто, споживачем був фігурант програми, і ця людина, коли дізналася, що її запрошують в ефір, щоб там показати людям її маєток і таке інше, подала до суду, щоб суд заборонив вихід програми в ефір. І суд погодився на подібні речі. Ми бачимо знову-таки судові дуже не прості ситуації з ТВі і 5-м каналом. І те, що стосується контенту оцих от новин, в даному випадку ми будемо апелювати до держави. В даному випадку йдеться про канал УТ-1 – це державний телеканал, але те, що сьогодні там відбувається в ефірі, - це дуже складно пояснити якимись словами. Коли ми бачимо сюжет про бюджет, який обмежується двома хвилинами спічу Миколи Азарова і на цьому ставиться крапка. І оскільки канал, залежний від влади, тут ми просто змушені апелювати до влади.

Бі-Бі-Сі: А чи не турбує вас той факт, що при всій повазі до вашого руху і не намагаючись принизити масовість цього руху і його підтримку колегами-журналістами, є чимало журналістів, яких подібний стан речей цілком влаштовує?

В. Сюмар: Очевидно, Україна – велика країна. І очевидно, Україна – молода демократія. Очевидно, що журналісти в нас дуже-дуже часто міняються, кадрів дуже багато, багато молодих людей в країні, які не пам'ятають, що таке цензура, якою вона була за Кучми, в яких, очевидно, за останні роки розмилося поняття журналістської місії, журналістських стандартів і журналістської професії. І тут можна багато говорити про проблеми. Так, є ця проблема, і ми намагаємося також апелювати до колег, ми працюємо з колегами в різний спосіб. І в публічний, і в непублічний спосіб.

З Вікторією Сюмар розмовляв Фідель Павленко.

Новини на цю ж тему