В Іраку - новий коаліційний уряд

Після дев'яти місяців суперечок і політичної безвиході в Іраку створено новий уряд, на який покладають надії і велику відповідальність.

Світло в тунелі з'явилося в листопаді після укладення угоди про розподіл влади, яка залишила Нурі Аль-Малікі на другий термін прем'єрства. Після того йому дали тридцять днів для обговорення з партнерами по коаліції складу кабінету міністрів. Фракції до останньої хвилини торгувалися за міністерські портфелі і щосили зволікали з голосуванням.

Image caption Новий уряд Іраку одразу після голосування в парламенті

Врешті-решт депутати голосували поіменно за кандидатів, яких висунув прем'єр Малікі.

"Хочу поздоровити міністрів з отриманням нових посад у новому уряді і побажати їм успіху і всього найкращого. Хочу також подякувати колишньому уряду, уряду національної єдності, який віддано виконував свою роботу і завершив свою мирну місію", - заявив пан Малікі після голосування.

Чому так довго

Новий уряд Іраку також називається "урядом єдності". У нього ввійшли головні політичні й етнічні фракції, а також фракції різних релігійних конфесій.

Кореспондент Бі-Бі-Сі у Багдаді Ґабріель Ґейтхауз каже, що це - одна з головних причин такого болісного і тривалого процесу створення кабінету.

"Уряд Малікі складається з людей із блоку Іяда Аллаві - його головного суперника, за якого проголосувала більшість суннітів і який сам хотів бути прем'єр-міністром. Там також є садристи - прихильники радикального шиїтського клерика Моктади аль-Садра, а також партії, які спочатку бути налаштовані категорично проти Нурі аль-Малікі. Поміж них - курди, християни, всіх потроху. І я думаю, тепер, після дев'яти місяців різнонаправлених дій, питання полягає в тому, чи зможуть вони почати тягти віз в один бік".

Чи буде в уряді стабільність?

Іракські лебідь, рак і щука згаяли цілий рік після парламентських виборів, шарпаючи голоблі кожне у свій бік. Наступні вибори - уже через три роки, а отже, зовсім скоро почнеться нова передвиборча кампанія, і всі ці політики знову з головою зануряться у боротьбу за прихильність виборців.

Прем'єр Малікі вважає це позитивом, бо перспектива виборів, на його думку, змусить уряд працювати краще, а отже - міністри будуть змушені скерувати іракський віз в одному напрямку.

Голова світської коаліції "Іракія" Іяд Аллаві пообіцяв свою підтримку: "Ми бажаємо урядові успіху у його завданні задовольнити вимоги іракського народу, який довго цього чекав. Ми, як блок Іракія, оголошуємо свою повну підтримку цьому уряду. Ми будемо відігравати активну, продуктивну і кооперативну роль. Ми також будемо працювати на користь довіри, якщо побачимо подібний настрій у наших партнерів по політичному процесу".

Image caption За нового уряду з Іраку має вийти американський контингент

Знову "якщо"

Ось це "якщо" багато в кого викликає сумніви щодо стабільності нового уряду. В ньому наразі залишаються вакантними кілька ключових посад, включно з посадами трьох міністрів з питань безпеки, за які фракції так і не змогли домовитися.

Кореспондент Бі-Бі-Сі Ґабріель Ґейтхауз каже, що на одностайні рішення нового уряду сподіватися дарма. Дуже складним завданням будуть також компроміси.

"За останні дев'ять місяців і перед тим було багато поганих емоцій. Людям буде важко про них забути, залишити їх у минулому і почати працювати разом на користь цілої країни, а не лише на користь кожний свого виборчого округу", - каже він.

За що ж передовсім братися новому уряду? Більшість іракців на це запитання відповіли б - за безпеку та енергопостачання. А ще - за питання американців, які мають залишити Ірак впродовж року, хоча Вашингтон уже напівпошепки дав зрозуміти, що хотів би залишитися - ще на трохи.

Новини на цю ж тему