В Україні відновлюється нарахування пені

Віце-прем’єр - міністр Сергій Тігіпко заявив, що накопичені до 2011 року борги за житлово-комунальні послуги доведеться покривати самим компаніям, які ті послуги надають.

Image caption Нафтогазу - одна з компаній, якій доведеться покривати старі комунальні борги за власний рахунок

Старі борги, за словами Тігіпка, "у першу чергу це буде проблема тих підприємств, які мають ці борги, і енергетичних компаній, того ж "Нафтогазу", які давали їм енергоносії. Ці борги можуть бути реструктуризовані на довгий час і покриватися за рахунок прибутків цих компаній", - сказав віце-прем’єр під час відвідин Тернополя, наголосивши водночас на необхідності вчасних розрахунків за отримані комунальні послуги.

"Ми або жорстко питаємо за те, щоб усі платили, або за когось розраховуватиметься суспільство. Як на мене, це соціально несправедливо, коли хтось платить ще й за когось через наявність боржника, тоді як кожен повинен платити за себе".

Аби всі платили вчасно за себе, з нового року в Україні відновлюється нарахування пені за несплату комунальних послуг. Президент Янукович підписав закон, який встановлює таке правило. Однак поки що без відповіді залишається питання, чи штрафуватимуть комунальні підприємства за неякісне надання послуг?

Пеня як щеплення проти нових боргів

Пеню за невчасну сплату житлово-комунальних послуг почнуть стягувати з 1 січня 2011-го. Нараховувати її будуть лише на нові борги.

Урядовці пояснюють свою ініціативу тим, що комунальні підприємства не мають іншого механізму, щоб змусити українців розплатитися з боргами, які зараз перевищують 10 мільярдів гривень.

Колишній міністр житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко вважає запровадження пені виправданим, втім, звертає увагу на те, що відповідальність повинна бути і з боку комунальних підприємств. Водночас, екс-міністр припускає, що опозиційні сили можуть розкритикувати нововведення.

"Оскільки питання пені було прийнято в односторонньому порядку, то зараз політичні, як правило, опозиційні сили, будуть вибудовувати рух супротиву. І це непогано, як на мене. Я хочу сказати одне: треба, щоб це була система взаємної відповідальності".

Профспілки проти

Про потребу встановити відповідальність не лише споживачів, але й підприємств, що надають комунальні послуги говорять у Національному форумі профспілок.

"Ми чому проти? Тому що перш за все треба покращити якість послуг, які надають комунальні служби населенню. З другого боку, якщо на сьогодні є пеня за несплату комунальних послуг, то хтось повинен відповідати за якість їх. Але сьогодні цей механізм не працює", - каже один із лідерів форуму профспілок Мирослав Якибчук, звертаючи водночас увагу на непрозорість системи розрахунків. Громадяни, за словами Якибчука, не знають, на що йдуть сплачені ними кошти.

"Питання - як ці кошти розходяться, куди ці кошти йдуть. Ми цього зовсім не знаємо, ми повинні отримати прозору систему. Якщо вона буде для нас зрозуміла, і якщо ми будемо розуміти, що якщо, наприклад, ЖЕК нам не наддав послуги, він теж платитиме нам пеню".

Втім, рішення парламенту не означає, що пеня нараховуватиметься саме з 1-го січня. Розмір пені встановлюєтся законом чи договором. Такий порядок передбачає чинний закон про житлово-комунальні послуги. Тобто, або рішення про розмір пені мають окремо ухвалювати у парламенті, або комунальні підприємства мають зафікусувати цей пункт в угодах зі споживачами послуг. Доки цього не станеться, для нарахування пені немає жодних юридичних підстав, твердять у профспілковій організації.

Заборона стягувати пеню діяла з 1996 року. Верховна Рада тоді ухвалила це рішення через масові затримки зарплат та пенсій і неспроможність людей вчасно розраховуватися за житлово-комунальні послуги.