Лавринович: боріться з корупцією, але не чіпайте тещу

Верховна Рада підтримала законопроект про боротьбу із корупцією, який запропонував президент Віктор Янукович.

Голосуванню у першому читанні за президентський проект передувало скасування чотирьох законів із так званого "антикорупційного пакета", який так і не набув чинності, хоча був ухвалений ще у 2009-му році.

Image caption Міністр відстоює право родичів чиновників не декларувати свої доходи

І скасований антикорупційний пакет, і новий закон запроваджує чіткі терміни подачі звітів не лише про доходи, але й видатки чиновників.

Але у новому законопроекті відсутня стаття, що є принциповою у розмові про чесність людей у владі: стаття про обов’язковість декларування доходів і видатків членами сімей державних чиновників, посадовців, суддів, прокурорів та усіх тих, на кого цей закон поширюватиметься.

Українська служба Бі-Бі-Сі запитала чільного представника команди президента Януковича, міністра юстиції Олександра Лавриновича, чому із пропозицій, які стосуються протидії корупції, зникла норма про родичів державних службовців? І чи справді той закон після цього буде ефективним?

Олександр Лавринович: Відсутність у законі норми про родичів державних службовців відповідає, згідно з рішенням Конституційного суду, Конституції України. Адже не кожен близький родич може підтримувати близькі стосунки. Тим більше він має право на те, щоб мати приватне життя. Якщо він займається вирощуванням капусти, а родич працює на посаді головного спеціаліста в Міністерстві фінансів, то це не означає, що він має розказувати які сорти капусти він вирощує, скільки і як готує страви з них, і кому він їх потім реалізує.

Бі-Бі-Сі: А якщо абстрагуватися від того факту, що це вже правова норма? Яке ваше особисте ставлення до того, що родичам чиновників, держслужбовців нема потреби декларувати доходи і витрати?

Олександр Лавринович: Я скажу вам дуже ясно, чітко і прямо. Було би дуже дивно, якби Конституційний суд виніс інше рішення. Я думаю, що для всіх має бути зрозуміло, що кожна людина, незалежно від того, хто вона є – бабуся чи теща, - має право на особисте життя.

Якщо родина буде зобов’язана віддавати свої дані комусь, якщо ту інформацію не захочуть давати близькі родичі, то для мене цей пункт був достатньо дивним. Я думаю, що декларування і доходів, і видатків посадових осіб є достатнім для того, щоб оцінювати реальні здобутки і реальний рівень витрат.

Бі-Бі-Сі: Ми можемо зараз з великою вірогідністю припускати, що парламент у другому читанні в цілому проголосує за цей закон. Що далі?

Олександр Лавринович: Ми передивились законопроект, який був ухвалений в парламенті. Там є положення, які передбачають обов’язкову антикорупційну експертизу всіх проектів закону без винятку, всіх указів президента, всіх рішень Кабінету міністрів. Ми розпочали влітку цього року роботу Міністерства юстиції, експертизу проектів уряду і хочемо вам сказати, що є десятки проектів, які не були схвалені через наявність в них корупційних схем.

З Олександром Лавриновичем розмовляв Олександр Бондаренко.

Новини на цю ж тему