США і Берлін стурбовані щодо справи Ходорковського

Image caption Міхаіл Ходорковський

Сполучені Штати та Німеччина висловили стурбованість щодо вироку суду у Москві, згідно з яким російського бізнесмена Міхаіла Ходорковського та його партнера Платона Лебєдєва визнали винними у шахрайстві та відмиванні грошей.

Пана Ходорковського, свого часу найбагатшу людину Росії, яку вважали потенційним суперником Владіміра Путіна, визнали винним у тому, що він вкрав майже 27 мільярдів доларів, які отримали з продажу нафти, а також у відмиванні тих прибутків.

Американський держсекретар Гіларі Клінтон сказала, що той вердикт викликає запитання щодо, як вона висловилась, "вибіркового правосуддя в Росії". Вона також додала, що, судячи із цього вироку, політика в Росії є "вищою за верховенство права".

Міністр закордонних справ Німеччини Гідо Вестервелле назвав цей судовий процес "надзвичайно сумнівним" та "кроком назад" для Росії.

Суддя Віктор Данілкін оголосив, що Ходорковський і Лебєдєв керували організованою злочинною групою, яка скоювала злочини у нафтовому комплексі Росії з метою особистого збагачення. Зокрема, вони, начебто, ставили дочірні компанії в явно невигідні умови і реєстрували підставні фірми в офшорах зі злочинною метою.

При цьому суддя додав, що за частиною обвинувачень справа припинена за закінченням терміну давності.

Ходорковський і Лебєдєв звинувачувалися у розкраданні нафти у дочірніх компаній ЮКОСу та відмиванні грошей на суму близько 27 млрд. доларів. Прокуратура стверджує, що в період з 1998 по 2003 роки вони викрали 218 млн тонн нафти. Прихильники Ходорковського називають другий суд над колишнім головою ЮКОСа політично вмотивованим.

"Злодій має сидіти у в'язниці"

Російська опозиція скритикувала цей судовий процес. Один із лідерів опозиції Борис Нємцов сказав, що цей процес не має нічого спільного із законом:

Image caption Гіларі Клінтон висловила стурбованість щодо судового процесу на Ходорковським

"Нічого спільного із законом, правом, гуманізмом, справедливістю те, що тут відбувається, не має. Суддя Данілкін - це людина, яка просто озвучує політичні рішення. У першу чергу громадянина Путіна, який страждає на важку форму "Ходорофобії". Лікуватися треба".

У свою чергу російський прем'єр-міністр наполягає, що ця справа не є політичною і пан Ходорковський є злодієм:

"Я так само, як і відомий персонаж Владіміра Висоцького, вважаю, що злодій має сидіти у в'язниці. Ми повинні виходити з того, що злочини пана Ходорковського доведені в суді."

Сторона обвинувачення зажадала для підсудних 14 років позбавлення волі, що всього на рік поступається максимальному терміну, передбаченому російським законодавством.

Ходорковський і Платон Лебедєв вже відсиділи 7 років за шахрайство та ухиляння від сплати податків у першій справі, тож з урахуванням відбутого покарання звинувачення вимагає продовжити термін ув'язнення до 2017 року.

Сам Ходорковський вважає себе політичним ув'язненим.

"За результатом цього процесу стежать мільйони очей. Стежать з надією, що Росія все-таки стане країною свободи і закону, де закон буде вище чиновника. Де підтримка опозиційних партій перестане бути приводом для репресій. Де спецслужби будуть захищати народ і закон, а не бюрократію від народу і закону. Де права людини не стануть більше залежати від настрою царя. Де суд буде залежати тільки від права і від Бога - якщо хочете, називайте це совістю ", - сказав у своєму останньому слові сам Ходорковський.

Прихильники Ходорковського називають процес знаковою подією, за якою наступні покоління будуть судити про "путінську" Росію.

Новини на цю ж тему