Суд дозволив заарештувати екс-міністра Луценка

Екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка взяли під варту на 2 місяці. Таке рішення ухвалив Печерський районний суд Києва, відмовившись віддати його на поруки. Про це просили депутати з фракції НУ-НС.

Image caption Юрій Луценко за ґратами в Печерському суді

На подання апеляції Луценко має 3 дні.

Засідання суду розпочалося о 10.30 ранку. Журналістів до судової зали не пустили, відтак, адвокат подав клопотання про допуск представників медіа на засідання. Згодом суд дозволив відеозйомку. За повідомленням прес-служби очолюваної Луценком політичної сили Народна самооборона, під час суду затриманий перебував за ґратами. Біля нього – п‘ятеро охоронців. На засіданні присутні 2 прокурори, адвокат та низка народних депутатів від НУ-НС.

Під час засідання суду під його будівлею мітингували близько сотні прихильників Луценка із Народної самооборони та УНА-УНСО.

За словами брата екс-міністра, вже в суді затриманий дізнався, що суд розглядає можливість зміни запобіжного заходу з підписки про невиїзд на затримання через "неправильне присвоєння звання водієві Луценка".

Причина - повільне читання

У Генеральній прокуратурі, яка в день затримання Луценка не коментувала причин цього, у понеділок заявили, що екс-міністра затримано через його небажання знайомитися з матеріалами порушеної проти нього кримінальної справи.

"Ми його попереджали, що якщо він не буде знайомитися з матеріалами кримінальної справи, або буде робити це повільно, то йому буде змінено міру запобіжного заходу", - сказав начальник прес-служби Генпрокуратури Юрій Бойченко.

За його словами, екс-міністр приходив до Генпрокуратури знайомитися з матеріалами справи, але читав лише по кілька аркушів та ще й намагався фотографувати ті папери.

"Якби Луценко такими темпами читав справу, то це б розтягнулося не на один рік", - сказав начальник прес-служби ГПУ, висловивши сподівання, що заарештований Луценко матиме більше часу для читання, чим прискорить наближенння його справи до розгляду в суді.

В той же час начальник прес-служби заперечив інформацію про те, що екс-міністра затримано в рамках розслідування кримінальної справи про отруєння колишнього президента Віктора Ющенка.

Справа водія

Кримінальна справа, за якою екс-міністр тривалий час показово сумлінно ходив на допити до Генпрокуратури, була порушена за обвинуваченнями Юрія Луценка та ще одного співробітника міністерства Леоніда Приступлюка у вчиненні злочинів, які кваліфікуються як заволодіння державним майном у особливо великих розмірах шляхом зловживання службовим становищем та ще й за попередньою змовою і "тягнуть" на 12 років в'язниці.

13 грудня Генпрокуратура закінчила досудове слідство і пред'явила остаточне обвинувачення у справі, де йшлося про незаконні, як вважають слідчі, завищені пенсійні виплати колишньому водієві Луценка Приступлюку.

Image caption Спочатку пресу на засідання не пустили. Згодом дозволили відеозйомку.

Ще один водій

Однак у день затримання екс-міністра 26 грудня прес-служба Народної самооборони на партійному сайті розмістила заяву самого Луценка, в якій він сповістив, що його затримали у справі про отруєння Віктора Ющенка. Доповнив картину адвокат екс-міністра Ігор Фомін, який сказав, що його підзахисного затримали у справі отруєння Віктора Ющенка. За словами адвоката Луценка, якого цитує Газета по-київськи, його підзахисного обвинувачують у зловживанні службовим становищем, але вже за новою кримінальною справою і за новою статтею, яка передбачає покарання до 10 років із конфіскацією майна.

"Мова йде про те, що під час перебування міністром він підписав документ про продовження оперативно-розшукових заходів у рамках розслідування отруєння Ющенка. Раніше вже була очна ставка з одним з оперативних працівників, а буквально у вихідні порушили кримінальну справу вже проти Юрія Віталійовича", - розповів Фомін.

Доповнив ту інформацію депутат із НУ-НС Генадій Москаль, який був одним із заступників Луценка, коли той працював міністром.

Покарана ініціатива?

Москаль пов'язує затримання Луценка зі стеженням за водієм одного з колишніх керівників СБУ Володимира Сацюка, на чиїй дачі вечеряв кандидат у президенти Віктор Ющенко. Депутат припускає, що, можливо, Луценко на посаді міністра підписав якісь розпорядження, що нині визнані незаконними. Москаль не виключає, що це міг бути дозвіл на стеження за водієм Сацюка. Якщо воно тривало понад 18 місяців, то дозвіл на його подовження мав підписати міністр.

Москаль шкодує, що Луценко долучив міліцію до розслідування отруєння Ющенка.

"Навіщо було посилати людей з МВС у цю групу з отруєння Ющенка. Взялася Генпрокуратура і СБУ це розслідувати, і нехай розслідують. Не послухав! Повідправляли туди людей, вони "наламали дров", а потім ще генералів за це отримали. Не знаю, може, особисто водій Сацюка поскаржився на давнє стеження, але справу отруєння зараз активно піднімають і притискають усіх, хто нею опікувався", -сказав Москаль Газеті по-київськи. Він також заявив, що одна із країн готова була надати політичний притулок екс-міністрові внутрішніх справ Юрію Луценку.

Відтак, політичний соратник Луценка здивований, що той залишався в Україні, допоки його не затримали і не допровадили до слідчого ізолятора СБУ. Про це Москаль повідомив Газеті по-київськи, не уточнивши, з якою саме країною була домовленість про надання Луценкові політичного притулку.

"Чому було сидіти в Україні? Вже все було домовлено, яка країна дає йому статус політичного біженця. До виборів у парламент пересидів би, виступав би на телемостах та й повернувся б. Не послухав. Прокуратура дала таку поблажку - не взяли під варту, подали знак - ти, мовляв, або "рви кігті", або ми тебе упакуємо. Так ні ж - він залишився", - нарікає на Луценка Москаль.