Чому капуста в Україні дорожча, ніж у Європі

Овочі
Image caption Деякі овочі за останній рік здорожчали вдвічі

Попри останні заяви економістів про здорожчання овочів та фруктів, керівник проекту АПК-Інформ "Овочі та фрукти" Андрій Ярмак в ефірі програми Ранок з Бі-Бі-Сі розповів, що ті ціни в Україні є такими, якими вони мають бути з огляду на попит і пропозицію.

За передостанній тиждень грудня вартість так званого "плодоовочевого кошика" в Україні зросла на 6%, такі дані АПК-Інформ. Причому зростання ціни стосується всіх категорій овочів та фруктів: і тепличних овочів, і традиційних, і фруктів.

Найбільше дорожчають яблука

Лідером за темпами зростання ціни серед фруктів є яблуко, розповідає Андрій Ярмак. Частково експерт пояснює це тим, що у більшості країн світу його виробництво зменшилося через несприятливі погодні умови. "До речі, Україна є практично єдиною з країн Європи, де виробництво яблука в цьому році збільшилося", - зазначив він.

Image caption Найбільше серед фруктів здорожчало яблуко

Відповідно, Україна продає яблука за кордон, переважно в Росію, але при цьому багато цього фрукту завозять і в Україну: здебільшого дешевші польські яблука. "Десь до 50% яблук, які ми споживаємо, мають польське походження або просто імпортне походження. Ми продаємо свої яблука дорожче в Росію і тому купуємо дешевше в Польщі", - розповів керівник проекту АПК-Інформ "Овочі та фрукти".

Ціна на овочі зросла в середньому на 70%

Овочі останнім часом дорожчали ще більшими темпами, аніж фрукти. За даними АПК-Інформ, на деякі види овочів ціна зросла майже вдвічі, якщо порівнювати з минулим роком, а в середньому цей показник сягав 70%. Багато в чому це зумовила несприятлива погода.

"Спочатку були дощі, потім було дуже жарко, і сьогодні ми маємо такі ціни, які є об’єктивною реальністю. Вони забезпечують нормальні поставки", - зазначив Андрій Ярмак.

Коментуючи повідомлення, які раніше з’явилися у ЗМІ, про те, що в Україні капуста найдорожча серед європейських країн, експерт наголосив, що таке порівняння є не зовсім коректним. Адже в більшості країн Європи капусту споживають у маленьких кількостях, на відміну від України, Росії та Польщі.

Мандарини дали бій апельсинам

Керівник проекту АПК-Інформ "Овочі та фрукти" Андрій Ярмак в ефірі Бі-Бі-Сі підтвердив повідомлення про те, що у передсвятковий період мандарини є більш популярними, аніж апельсини.

"А сталося це тому, що українці, як і всі нормальні люди, люблять зручність. І мандарини є в споживанні трошки зручнішими, а крім того, ціна, звичайно, є дуже важливим фактором", - зазначив експерт. Зіграло роль, на його думку, і те, що за часів Радянського Союзу мандарини були доступними більшості людей саме під Новий рік, тож цей фрукт перетворився на своєрідний атрибут святкування.

Пан Ярмак також звертає увагу на велику різницю в цінах на мандарини: від 12 до 30 гривень за кілограм. Експерт пояснює це значною кількістю країн-експортерів, різною якістю та сортами мандаринів та наголошує на традиційному передсвятковому зростанні цін.

АПК-Інформ – це компанія, яка здійснює моніторинг в Україні, Росії, Польщі, Казахстані та інших країнах СНД і відслідковує ситуацію на ринках різних продуктів харчування.