Народження дітей - подія року для українців

Більшість українців вважають найважливішою для себе особистою подією в році, що минає, народження дітей: власних або у найближчих родичів.

Image caption Народження дитини для багатьох українців важливіше за покупки та успіхи в роботі

Друга за популярністю відповідь, отримана в рамках дослідження "Першої рейтингової системи", - це важливі покупки, на третьому місці – професійні досягнення.

"Тобто, по-перше, пов’язане з поповненням сім’ї, по-друге, з придбанням якихось цінних речей, якщо узагальнювати, і третя позиція, я б сказав, що це успіхи на роботі", - розповів в ефірі програми "Ранок з Бі-Бі-Сі" Михайло Басараб, політолог та директор з розвитку "Першої рейтингової системи".

Більше 30% українців не змогли назвати найвизначнішу подію 2010 року в їхньому особистому житті, - розповів експерт. Ці люди або не змогли назвати такої події, або сказали, що їм важко відповісти, і такі результати, каже він, є ознакою високого рівня апатії в українському суспільстві.

"Це свідчить про достатньо високий рівень суспільної апатії, можливо, навіть розчарування. І це симптоматично для нашого суспільства і цілком закономірно. Адже ми зараз живемо в період достатньо складних економічних і політичних умов і обставин", - сказав пан Басараб.

Дослідження "Першої рейтингової системи" про найважливіші особисті та політичні події 2010 року було проведене з 10 по 13 грудня в усіх обласних центрах України, зі статистичною похибкою не більше 3,2%.

Політичні підсумки року

В політичному житті більшість українців, близько 50%, найважливішою подією 2010-го року вважає вибори.

"На першому місці в житті країни в минулий рік були вибори. … Очевидно, громадяни по-різному їх оцінюють – хтось з позитивної точки зору, хтось з негативної. Однак тенденція зрозуміла", - сказав пан Басараб.

На думку експерта, така посилена увага українців до виборів та до політичного життя пояснюється тим, що політика безпосередньо впливає на побут людей: "Громадяни просто змушені цікавитись політикою, бо так чи інакше вона відображається на їхньому повсякденні. Навіть на рівні побутового добробуту, я б так сказав".

Пан Басараб також припустив, що кращий рівень життя, ймовірно, призвів би того, що українці менше уваги стали б приділяти політиці. Про це, на його думку, свідчить приклад країн Заходу, де громадяни значно менше, ніж українці, цікавляться політикою.

Політолог: 2010-ий запам’ятається зміною режиму

Політолог Михайло Басараб вважає найголовнішою подією в житті України в цьому році зміну політичного режиму: "Не зміна осіб при владі, а зміна політичного режиму. Тобто, зміна методів, засобів і способів управління державою".

На думку експерта, Україна рухається на шляху до руйнування тих демократичних принципів та засад, які намагалися вибудувати у попередні роки.

"От ми розуміємо про всі негативні наслідки їхнього управління у попереднє п’ятиріччя, але те, що відбувається зараз, мені здається очевидним, є сповзання України до недемократичного суспільства, недемократичної держави", - сказав пан Басараб. При цьому точкою відліку, на його думку, стали президентські вибори.

Кого б обрали українці під Новий рік?

Як відзначає Михайло Басараб, електоральні настрої в Україні в останній час значно змінилися: "Зокрема, скажемо про те, що цілком закономірно падає рівень підтримки Партії регіонів, це зрозуміло. Падає рівень довіри до прем’єр-міністра, до уряду, до парламенту".

Попри загальне падіння рейтингу провладної політичної сили, позиції президента Януковича, відзначає експерт, більш стабільні.

"Можливо, тут дається взнаки елемент нашого політичного світосприйняття, коли у нас винні бояри, а цар у нас хороший, він нічого не бачить", - припускає політолог. Він також відзначає динамічне зростання рейтингу Арсенія Яценюка та ВО "Свобода", натомість знижується популярність Сергія Тігіпка. Тоді як рейтинг Юлії Тимошенко, хоча і знизився, але останнім часом стабільний.

На наступний рік пан Басараб прогнозує падіння рівня підтримки влади і навіть називає його неминучим: "Це буде пов’язано з погіршенням соціально-економічного становища в країні і з продовженням такої політичної лінії".

Про достатньо високий рейтинг довіри до президента Януковича свідчать й дані іншого дослідження, проведеного Інститутом соціальних досліджень ім. А. Яременко та центром "Соціальний моніторинг".

За їхніми даними Віктору Януковичу довіряють 44% українців, друге місце посідає Сергій Тігіпко (36%), а третє Микола Азаров (35%).

Водночас більшість українців (70%), як свідчать дані соціологів, оцінюють поточну ситуацію в країні негативно, а позитивно ставляться до ситуації в економіці та політиці 11% українців.

Це опитування провели на всій території України, похибка коливається в межах 1,3% та 2,18%.