Україна вивезла понад 50 кг урану до Росії

Контейнер з ураном вантажать на літак у Севастополі, фото АП
Image caption 21 контейнер з ураном вивозили п'ятьма рейсами з трьох міст

Україна вивезла до Росії понад 50 кг високозбагаченого урану в рамках домовленості зі США, досягнутої Віктором Януковичем, який пообіцяв, що до квітня 2012 року Україна позбудеться всього свого високозбагаченого урану.

Як передає агентство Асошиейтед Прес, таємну операцію з вивезення урану, якого досить для створення двох атомних бомб, було завершено у четвер.

В українському МЗС повідомили, що останній вантаж урану був доставлений до Москви спеціальним рейсом з Харкова, де він зберігався у Харківському фізико-технічному інституті.

За даними АП, операція із залученням 21 спеціального контейнера, який вивозили п’ятьма рейсами з трьох міст, затрималась через погану погоду. За повідомленнями, уран також вивозили з Києва та Севастополя.

Image caption Уран закладають в контейнер у Севастополі

Представник американської Адміністрації з національної ядерної безпеки (NNSA) сказав, що це була "найскладніша операція" за останні роки за участи тієї організації.

Як повідомляють, уран мають переробити в Росії так, щоб він був непридатний для створення атомної зброї.

Віктор Янукович під час саміту з ядерної безпеки у США у квітні 2010-го погодився, що Україна віддасть свій високозбагачений уран в обмін на фінансову й технічну допомогу. Читати подробиці

США натомість має надати Україні низькозбагачений уран, придатний для досліджень.

В рамках угоди також передбачається, що США нададуть 25 млн. доларів на побудову центру ядерних досліджень в Україні.

За даними Адміністрації з національної ядерної безпеки США, у новому центрі Україна зможе виробляти 50 різних видів медичних ізотопів, використовуючи низькозбагачений уран.

АП цитує керівника американської адміністрації з ядерної безпеки Томаса д’Аґостіно, який назвав вивезення урану з України важливим кроком у напрямку до виконання мети президента Обами, який сподівається впродовж чотирьох років убезпечити увесь ядерний матеріал у світі.

Він похвалив Україну за те, що вона допомагає домогтися того, щоб уран не потрапив у "небезпечні руки".

"Цим кроком Україна виконує свої зобов'язання, взяті президентом Віктором Януковичем у рамках домовленостей з президентом США Бараком Обамою про те, що до кінця 2010 року наша країна вивезе зі своєї території значну частину високозбагаченого урану", — сказав речник МЗС Олег Волошин.

За даними Гарвардського університету, у світі є близько 1,6 млн. кг високозбагаченого урану і понад 226 кг плутонію, з якого можна виготовити 200 тисяч одиниць атомної зброї.

Наразі у світі є понад 23 тисячі ядерних боєголовок.

Новини на цю ж тему