Пеня як броня для комунальників

Комунальні послуги
Image caption Згідно із законом, мораторій на стягненні пені мав бути скасований після погашення боргів по зарплатах

Із 1 січня відновлюється нарахування пені за невчасну оплату за житлово-комунальні послуги.

Це передбачено законом, що був ухвалений Верховною Радою у середині грудня.

Однак профспілки наполягають на тому, що нарахування пені із січня 2011 року – протизаконне.

Профспілки хочуть обгрунтування пені

Мораторій на стягнення пені було запроваджено кілька років тому у зв’язку із зростанням заборгованості по виплаті зарплат. Закон передбачав, що мораторій буде скасовано після того, як борги по зарплатах будуть погашені. Однак, цю проблему уряд не подолав досі: за даними Держкомстату, борги по зарплатах становлять майже 1,8 мільярда гривень.

У Національному форумі профспілок України також кажуть, що для правового забезпечення процедури стягнення пені спочатку слід внести зміни до низки законів, зокрема, до законів „Про житлово-комунальні послуги”, „Про теплопостачання”, „Про питну воду і питне водопостачання”.

Єдиною підставою для нарахування пені, на думку профспілок, може бути договір між споживачем і постачальником послуг, у якому буде передбачено пункт про пеню. Профспілки закликали громадян не підписувати таких договорів до моменту законодавчого врегулювання стосовно розміру пені.

Чи стягне уряд примусово 8,5 мільярда гривень боргу

У той же час, уряд повідомляє, що станом на 1 листопада 2010 року заборгованість населення за житлово-комунальні послуги становила близько 8,5 мільярда гривень. І що житлово-комунальні підприємства повинні мати механізм примусового стягнення боргів.

Водночас, кажуть в уряді, зараз населення розраховується за поточні ЖКП майже у повному обсязі. Ідеться про те, щоб повернути борги за раніше надані послуги.

Уряд вважає, що запровадження пені не позначиться на соціально незахищених громадянах, оскільки вони отримують житлові субсидії та оплачують спожиті послуги вчасно.

У той же час, експерти побоюються, що запровадження пені лише збільшить суму заборгованості за житлово-комунальні послуги, а також виникнуть підстави для застосування до деяких боржників санкцій - аж до втрати ними житла.

Новини на цю ж тему