Хто розхитує крісло під Суркісом?

В українському футболі дедалі поглиблюється протистояння довкола персони президента Федерації футболу, попри те, що до Чемпіонату Європи з того виду спорту, який має приймати Україна, лишається менш ніж півтора року.

Федерація футболу заявляє, що на її регіональні представництва тисне влада, щоби скликати позачерговий конгрес і ініціювати відставку глави Федерації Григорія Суркіса.

Image caption За 1,5 року до ЄВРО-2012 ФФУ заявляє про бажання влади замінити Григорія Суркіса. На фото: Григорій Суркіс ліворуч і віце-прем'єр з питань Євро-2012 Борис Колесніков, який є опонентом Суркіса.

Як сказано у повідомленні, члени регіональних осередків "під тиском очільників влади" проводять повторні зібрання, де ухвалюють протилежні попереднім резолюції, зокрема із закликом провести позачерговий конгрес Федерації футболу України та висунути вотум недовіри її президентові - Григорію Суркісу. Сергій Васильєв із прес-служби федерації назвав в інтерв‘ю Бі-Бі-Сі регіони та органи влади, які, за даними федерації, ймовірно, здійснюють тиск:

"Це і обласні управління спорту. І навіть деякі структури, які наближені до керівництва областю, в різний спосіб здійснюють тиск. Я зараз кажу про тенденцію. За ініціативи органів влади, державних чиновників, скликається повторне засідання цього ж органу і людей змушують голосувати. Це Одеса, Рівне, Суми, Житомир".

За словами пана Васильєва, Федерація футболу має докази такого тиску, зокрема, свідчення членів обласних осередків. Організація планує повідомити ФІФА та УЄФА, а також президенту Януковичу, про те, що вона називає втручанням у свою діяльність. Серед регіонів, де, за даними Федерації, здійснювався тиск на її осередки, є Житомир.

За даними деяких ЗМІ, губернатор Житомирщини Сергій Рижук начебто зустрічався із членами тамтешнього осередку ФФУ і переконував їх ініціювати відставку Григорія Суркіса. В інтерв'ю Бі-Бі-Сі пан Рижук відкинув ці закиди:

"Узнав це із преси сам. Ні, в мене немає такого принципу. Я не зустрічався з Чернявським і не телефонував йому. Я поки що навіть не знаю, скільки там і хто є члени виконкому. На Житомирщині професійний футбол занедбаний, і якраз Житомирщина не має морального права щось казати за Суркіса, проти Суркіса", - вважає голова Житомирської обласної адміністрації Сергій Рижук.

Відставку Григорія Суркіса намагалися розглянути на грудневому конгресі Федерації, але не змогли - бо це питання не вдалося внести до порядку денного.

Прихильники чинного голови Федерації футболу України апелюють до його заслуг у тому, що Україна отримала право разом з Польщею проводити Чемпіонат Європи з футболу. Противники говорять про низький розвиток юнацького та дитячого футболу, недостатню кількість футбольних полів та невдачі національної збірної.

Одним з давніх ініціаторів відставки пана Суркіса є Професійна футбольна ліга, яка проводить змагання серед футбольних команд Першої та Другої ліг. Її віце-президент Сергій Челноков в інтерв'ю Бі-Бі-Сі твердив, що на останньому конгресі Федерації футболу, за його даними, Лігу підтримала більшість делегатів:

"У нас жодного тиску взагалі не було, і це я кажу з усією відповідальністю. На нас в даному випадку і тиснути не треба, і якийсь тиск з боку органів влади нам не треба, тому що фактично ми були одними з ініціаторів перегляду стану справ у Федерації футболу вже дуже давно і постійно це ініціювали. Інша справа, що зараз наші настрої збіглися з настроями багатьох, наскільки я зрозумів, футбольних клубів, у тому числі і прем'єр-ліги, і федерацій футболу на місцях".

Ті, хто виступає за відставку пана Суркіса, не приховують, що спробують домогтися свого на наступному конгресі Федерації футболу України.