Ціни на нафту загрожують світовій економіці

Видобуток нафти
Image caption Міжнародна енергетична агенція просить виробників нафти збільшити обсяги її видобутку

Провідна у світі агенція, яка стежить за цінами на енергоносії, попередила, що ціни на нафту увійшли в "небезпечну для глобальної економіки зону".

За даними Міжнародної енергетичної агенції, минулого року рахунок розвинутих країн за нафту зріс до $200 млрд. А в перший тиждень 2011 ціна на сировину досягла найвищої позначки за 2 роки.

Головний економіст агенції Фатіх Бірол каже, що від подорожчання імпортованої нафти "рано чи пізно економіки розвинутих країн захворіють", адже високі ціни будуть підгодовувати інфляцію.

"Нафта - один із найголовніших складників економіки. Якщо ціна на нафту перевищить ту, що ми досі мали на ринках, це означатиме, що бюджет кожної родини - більші витрати на транспорт або інші енергоносії - їхні прибутки стануть меншими, що ще більше тиснутиме на показники інфляції", - заявив в інтерв'ю Бі-Бі-Сі Фатіх Бірол.

Ціна на нафту більше ніж подвоїлася від часу, коли вона впала до найнижчої позначки під час найглибшої стадії глобальної економічної кризи.

Як це було у 2008 зі страйками

Сьогодні сира нафта коштує $89 за барель. Британська Financial Times порівнює ситуацію з глобальною економічною кризою 2008 року, коли ціна на нафту була однією з причин серйозного економічного сповільнення. Подорожчання нафти потягло тоді за собою різкий стрибок цін на продукти харчування і вразило передовсім, як завжди, верстви населення з низькими статками.

Як вважає кореспондент Бі-Бі-Сі з питань економіки Ендрю Волкер, нинішня ситуація ще не досягла тієї критичної межі 2008 року, коли в низці країн почалися страйки.

"Ціни на головні продукти харчування, помітно на зернові, зараз є високими, але не такими високими як тоді. Найбільше зараз подорожчали цукор і олія. Тим не менше Організація з продуктів харчування і сільського господарства попередила, що в разі як такі ціни триматимуться, цього не витримають бідніші країни", - каже Ендрю Волкер.

Високі ціни на нафту у 2008 році відіграли важливу роль у послабленні торгівельного балансу багатьох економік. В середньому в той рік барель сирої нафти коштував $90, за винятком кількох днів, коли ціна стрибнула аж до $147.

За нафтою історичний рекорд побили ціни на харчі

Сьогодні ціна на нафту така сама, як тоді - майже $90. І в грудні 2010 року ціни на продукти харчування побили історичний рекорд.

Згідно із ціновим індексом Об'єднаних Націй, всі решта продуктів подорожчали через зростання цін на цукор, зернові, різні види олії та м'яса.

Отже, як кажуть фахівці, нинішня ситуація не далека від катастрофічних умов на ринку 2008-го року.

Як стверджує головний економіст Міжнародної енергетичної агенції Фатіх Бірол, уже нинішня ціна на нафту становить серйозну загрозу світовій економіці. Але збитки будуть меншими, вважає він, якщо виробники і споживачі не втрачатимуть здорового глузду.

"Я сподіваюся, що виробники, а також споживачі будуть поводитися логічно. Абсолютно точно є ризик того, що ми постанемо перед фактом вищих цін на нафту, що може справити суттєві негативні наслідки для одужання глобальної економіки".

Як пише Financial Times, Міжнародна енергетична агенція тисне на виробників нафти, аби вони виказали своє розуміння і збільшили обсяги її видобутку, адже у свою чергу це призведе до падіння цін і на нафту, і на продукти харчування, і на інші товари споживання та послуги.