Храму Різдва у Вифлеємі загрожує занепад

Храм Різдва Господнього
Image caption Храм Різдва Христового вважають найстарішою церквою у світі

Тисячі прочан-християн і туристів у різдвяні дні за традицією з'їздяться у палестинське місто Вифлеєм, що на Західному березі ріки Йордан, до найстарішої у світі церкви - Храму Різдва Господнього.

Християни вважають, що саме тут більше двох тисяч років тому народився Ісус Христос. Згідно з Біблією, у Вифлеємі також народився цар Давид.

Місцеві власті Вифлеєму попередили, що в разі як християнські священики негайно не проведуть реставраційні роботи у храмі, вони будуть змушені обмежити кількість відвідувачів.

Біля Храму Різдва Господнього туристів у святкові дні зустрічає різдвяний духовий оркестр палестинців християнської віри. Ще донедавна вони становили третину населення міста.

Першу церкву над гротом, де народився Ісус, збудував у IV столітті римський імператор Костянтин Великий.

Відтоді через постійні війни її відбудовували багато разів. У 529 році після повстання самаритян храм відбудував Юстиніан I, а у XII столітті його відновили хрестоносці.

Image caption Біля храму грає духовий оркестр палестинців християнської віри

Після тривалих суперечок і складної угоди тепер її контролюють і ревно захищають три головні церкви - Грецька православна, Вірменська і францисканці.

Напружені стосунки між різними конфесіями можуть досягати величезних диспропорцій. Якщо, наприклад, ченець миє не так і не ті сходи, усю церкву можуть закрити на кілька годин.

Але у цій найважливішій для християн і найстарішій у світі церкві є значно серйозніші проблеми.

Ченці і єпископи так запекло поміж собою сперечаються, що й не помітили, як храм почав довкола них розвалюватися.

Професор Квастанді Шомалі з Вифлеємського університету каже, що фахівців найбільше непокоїть дерев'яний дах, якому вже 500 років.

"Дах тече. Вода ллється просто всередину. Дерев'яна покрівля ремонтувалася з XIV століття лише один раз. Її потрібно негайно реставрувати. Якщо все залишити, як є, у церкву скоро не можна буде зайти", - скаржиться професор.

Тоді як керівники церкви не можуть домовитися, хто саме має робити ремонт і за чиї кошти, у проблему була змушена втрутитися Палестинська адміністрація і взяти процес під свій контроль.

Image caption Попри всі проблеми храм вражає своєю ошатністю

Зіад Бандак, радник президента Махмуда Аббаса зі справ Християнства каже, що священники ніяк не можуть дійти згоди поміж собою і в той самий час не погоджуються прийняти допомогу від властей міста.

"Ми їм говорили, що вони самі повинні винести рішення про ремонт храму. Пропонували також залишити цю справу нам. Ми зробимо це, але рішення має бути їхнім. Останній раз ми просили подати нам графік реставраційних робіт. Вони три тижні сперечалися, а потім сказали, що домовитися поміж собою так і не змогли".

Попри суперечки поміж священиками, місцевий муніципалітет хотів би приваблювати до Храму Різдва Господнього ще більше відвідувачів.

Їхні гроші йдуть у місцеву економіку і залишаються у Вифлеємі.

"Дякувати Господу, це перший рік, коли в нас так багато туристів. Наша головна проблема в тому, що вони не дають достатньо часу, аби люди могли побачити весь Вифлеєм. Люди швиденько заглядають в церкву, купують сувеніри і від'їздять, так і не побачивши місто. А ми хочемо, щоб вони роздивилися Вифлеєм, побачили, як живуть палестинці, поговорили б із ними", - долучився до розмови з нами один із власників магазину на головній площі.

Цей чоловік, як і багато інших мешканців Вифлеєму, жалкує за втраченими можливостями.

У 1967-1995 роках місто перебувало під окупацією Ізраїлю, а з 1996, на підставі мирних переговорів, є частиною Палестинської автономії.

Image caption Дах Храму Різдва Господнього не ремонтувався 5 століть

З 2006 місто повністю оточене восьмиметровим бетонним муром.

Через відсутність мирної угоди між палестинцями й ізраїльтянами, які і досі контролюють в'їзд у це священне місто, повний потенціал Вифлеєму ще не скоро відкриється туристам.

Новини на цю ж тему