Назарбаєв відхилив референдум про президентство до 2020

Назарбаєва
Image caption Президент Назарбаєв переконаний, що на виборах йому не буде серйозної конкуренції

Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв відхилив пропозицію парламенту подовжити термін його перебування на посаді через референдум, не скликаючи вибори, що мали відбутися у 2012 році.

Пан Назарбаєв скасував цей план спеціальним указом кілька годин по тому, як сенатори попросили його схвалити "народну пропозицію" подовжити термін його президентства до 2020 року.

Президентський указ опублікували в офіційній газеті "Казахстанская правда" 7 січня, у день православного Різдва.

Рішення пана Назарбаєва стало несподіванкою для багатьох спостерігачів, які були свідками пропагандистської кампанії за подовження повноважень президента.

Однак парламент все ще може проштовхнути референдум, якщо чотири п'ятих його депутатів не підтримають президентський указ і проголосують за зміну до конституції.

Опозиція вбачає в цьому змову, що має на меті уникнути в країні проведення справедливих виборів.

Деякі аналітики кажуть, що це спроба захистити 70-річного Назарбаєва від конкуренції з боку представників політичної еліти, які номінально налаштовані до нього лояльно, однак могли б стати сильними кандидатами на виборах.

Нурсултан Назарбаєв, якого багато казахів називають "папою", за понад два десятиліття перебування на посаді президента привабив в економіку країни $150 млрд інвестицій.

Казахстан є найбільшим у світі виробником урану і одним із головних експортерів нафти, газу і металів.

Колишній металург, який виріс до члена політбюро Комуністичної партії СРСР, оголосив у вересні, що балотуватиметься на новий термін на виборах 2012 року, і додав, що не очікує серйозного опору на шляху до його подальшого керування країною.

Вперше пропозиція подовжити термін його президентства без виборів пролунала в грудні від Громадянського форуму.

У "народній ініціативі" сказано, що на користь цієї пропозиції було зібрано 2,6 млн. підписів - набагато більше ніж потрібні 200 тис, яких згідно із законом достатньо для подання прохання про скликання референдуму.

Сполучені Штати назвали цю сиутацію ударом по демократії і закликали Казахстан із населенням 16,4 млн. провести вільні і справедливі вибори.

Новини на цю ж тему