Останнє поновлення: П'ятниця, 7 січень, 2011 p., 10:43 GMT 12:43 за Києвом

Судан: одна країна чи дві?

Судан, найбільша країна Африки, стоїть на межі розколу на дві країни. 9 січня мешканці Південного Судану голосують на референдумі про незалежність від Півночі. За результатами цього референдуму південь відокремиться від півночі, кажуть оглядачі. Ці мапи показують, наскільки глибокий поділ існує в Судані вже зараз: на багатшу арабськомовну північ і бідніший південь, спустошений роками збройних конфліктів і недбальства.

Судан: Поділена країна

Поділ Судану на північ і південь видно навіть з космосу, як показує цей фотознімок із супутника НАСА. Північні штати - суцільна пустеля, за винятком родючого гирла Нілу. Південний Судан вкритий полями, болотами і тропічним лісом.

У пустельних північних районах Судану живуть переважно арабськомовні мусульмани. Але в Південному Судані немає якоїсь панівної культури. З-поміж понад 200 етнічних груп, кожна з яких має власну мову і власні традиційні вірування, найбільші - дінка і нуер.

Нерівність в охороні здоров'я ілюструють рівні дитячої смертності. У Південному Судані кожна десята дитина помирає до року життя. Тоді як у розвинутіших північних штатах, таких як Ґезіра чи Білий Ніл, половина тих дітей вижили б.

Розрив у водопостачанні між північчю і півднем - разючий. У штатах Хартум, Ніл і Ґезіра дві третини мешканців мають доступ до питної води з водогонів і компостних туалетів. На півдні головними джерелами питної води є криниці і колодязі. Понад 80% мешканців півдня не мають жодних туалетів.

У цілому Судані доступ до початкової освіти залежить від заробітків родини. В найбідніших частинах півдня початкову школу закінчують менше 1% дітей. У заможніших північних районах початкову освіту отримують до 50% дітей.

Конфлікти і бідність є головними причинами відсутності в Судані продовольчої безпеки. Мешканці охоплених війною Дарфура і Південного Судану досі значною мірою харчуються за рахунок міжнародної допомоги. Північні штати - заможніші, більш урбанізовані і менше залежать від сільського господарства.

Судан щороку експортує нафти на мільярди доларів. Південні штати видобувають 80% нафти, але отримують лише 50% нафтових надходжень, що посилює напруженість у стосунках з північчю. Багатий на нафту прикордонний район Abyei проведе окреме голосування щодо того, куди приєднатися - до півночі чи до півдня.

Корисні посилання в інтернеті

Найбільш популярні новини

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS