Останнє поновлення: Субота, 8 січень, 2011 p., 16:18 GMT 18:18 за Києвом

Судан перед референдумом про незалежність

демонстрація

Південь хоче відокремитися від Судану

Лідер південного Судану напередодні референдуму про незалежність сказав, що альтернативи мирному співіснуванню з північчю немає.

Салва Кіір промовляв після зустрічі з американським сенатором Джоном Керрі, одним з кількох чільних міжнародних представників, які прибули до країни напередодні референдуму, що має відбутися у неділю.

Як очікується, південний Судан проголосує за незалежність і може стати найновішою країною світу.

У п’ятницю президент Судану Омар аль-Башір застеріг, що Південь очікує нестабільність у разі відокремлення.

Він сказав в інтерв’ю аль-Джазірі, що Південь не здатен створити стабільну державу для своїх громадян.

Кореспонденти кажуть, що коментар президента аль-Башіра роздратує колишніх повстанців Армії визволення народу Судану (SPLA), які керують південним Суданом після 20-річної громадянської війни, яка завершилася 2005 року.

Референдум проводиться в рамках Мирного договору 2005 року, укладенням якого завершилася громадянська війна.

Салва Кіір сказав, що референдум "не є завершенням дороги, але початком нового шляху".

Голосування проводиться з 9 до 15 січня. Для того, аби результат референдуму був визнаний чинним у ньому мають взяти участь 60% виборців і більшість має підтримати відокремлення.

У разі як виборці проголосують за відокремлення Півдня, це може привести до поділу найбільшої країни Африки. Результат стане відомий 6 або 14 лютого у разі оскарження.

Південь Судану може стати найновішою країною світу 9 липня 2011 року. Назву країни поки що не обрали.

Судан: Поділена країна

Поділ Судану на північ і південь видно навіть з космосу, як показує цей фотознімок із супутника НАСА. Північні штати - суцільна пустеля, за винятком родючого гирла Нілу. Південний Судан вкритий полями, болотами і тропічним лісом.

У пустельних північних районах Судану живуть переважно арабськомовні мусульмани. Але в Південному Судані немає якоїсь панівної культури. З-поміж понад 200 етнічних груп, кожна з яких має власну мову і власні традиційні вірування, найбільші - дінка і нуер.

Нерівність в охороні здоров'я ілюструють рівні дитячої смертності. У Південному Судані кожна десята дитина помирає до року життя. Тоді як у розвинутіших північних штатах, таких як Ґезіра чи Білий Ніл, половина тих дітей вижили б.

Розрив у водопостачанні між північчю і півднем - разючий. У штатах Хартум, Ніл і Ґезіра дві третини мешканців мають доступ до питної води з водогонів і компостних туалетів. На півдні головними джерелами питної води є криниці і колодязі. Понад 80% мешканців півдня не мають жодних туалетів.

У цілому Судані доступ до початкової освіти залежить від заробітків родини. В найбідніших частинах півдня початкову школу закінчують менше 1% дітей. У заможніших північних районах початкову освіту отримують до 50% дітей.

Конфлікти і бідність є головними причинами відсутності в Судані продовольчої безпеки. Мешканці охоплених війною Дарфура і Південного Судану досі значною мірою харчуються за рахунок міжнародної допомоги. Північні штати - заможніші, більш урбанізовані і менше залежать від сільського господарства.

Судан щороку експортує нафти на мільярди доларів. Південні штати видобувають 80% нафти, але отримують лише 50% нафтових надходжень, що посилює напруженість у стосунках з північчю. Багатий на нафту прикордонний район Abyei проведе окреме голосування щодо того, куди приєднатися - до півночі чи до півдня.

Корисні посилання в інтернеті

BBC © 2014 Бі-Бі-Сі не несе відповідальності за зміст інших сайтів

Цю сторінку краще видно в останній версії браузера з активованою функцією CSS