Напади на меморіал Бандери не розслідувані

Почесна варта пластунів 1 січня 2011
Image caption Почесна варта пластунів 1 січня 2011 - на 102 річницю з дня народження Бандери

Війну пам’ятників почали з Кремля і перші вибухи пролунали ще у 80х, вважає завідувач музею Степана Бандери.

Керівник музею Степана Бандери на Івано-Франківщині каже, що підтримує заклики довести до кінця розслідування справи про кількаразове знищення монументів на території музею.

Степан Лесів, який є завідувачем меморіального музею у селі Старий Угринів, де народився і виростав Степан Бандера, сказав Бі-Бі-Сі, що попередні розслідування, які на початку 90х років проводила створена на базі КГБ Служба безпеки України, фактично, не були доведені до судового кінця.

Слідчі СБУ повідомляли, що дійшли висновку про причетність до нападів із застосуванням вибухівки та вогнепальної зброї тодішніх службовців міністерства оборони Радянського Союзу.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Перший напад в селі Старий Угринів стався у грудні 1990 року. Пам’ятник Бандері на колишньому обійсті його батьківської хати простояв усього три місяці. Його були знищено вибухом, від якого повилітали шибки у сусідніх будинках тісно забудованого села. Тоді обійшлося без жертв.

Але другий напад на поновлений наступного року пам’ятник супроводжувався застосуванням і вибухівки, і вогнепальної зброї.

Як переповідають свідки, шестеро осіб у маскувальному одязі напали вночі 10 липня 1991 року на добровольців – охоронців пам’ятника. Одному з них, Василю Максимчуку, прострелили груди, іншого побили, як припускають, прикладами автоматів.

Суду у справі нападів на людей та руйнування майна в селі Угринів так ніколи і не було.

Після руйнувань кожного разу пам’ятник Степану Бандері поновлювали у більш амбітному вигляді, і відтоді звели ще й меморіальний музей.

Коментуючи нещодавнє знищення пам’ятника Сталіну в Запоріжжі, завідувач музею Степана Бандери сказав в інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що він засуджує злочини Сталіна, але вважає, що в правовій державі долю навіть суперечливих пам’ятників треба вирішувати не вибухами.