Єврокомісар вивчає ситуацію з опозицією в Україні

Штефан Фюле
Image caption Пан Фюле першу зустріч в рамках візиту провів з Борисом Тарасюком.

Комісар ЄС з питань розширення та політики сусідства Штефан Фюле зустрівся із головою парламентського комітету з питань європейської інтеграції Борисом Тарасюком.

Пан Фюле перебуває в Україні із дводенним візитом, який відбувається на тлі скарг опозиції на "політичні переслідування" з боку влади.

Як зазначено в повідомленні Народного руху України, головою якого є пан Тарасюк, єврокомісар відзначив досягнення України "на шляху законодавчого забезпечення процесу наближення до європейських стандартів".

Водночас, відповідно до повідомлення, і пан Фюле, і пан Тарасюк висловили занепокоєння негативними тенденціями, які "свідчать про певне згортання демократії в Україні, і які знайшли своє відображення в резолюції Європарламенту".

Єврокомісар також сказав, що знайомий із різкою заявою уряду США стосовно звинувачень, висунутих нинішньою українською владою екс-урядовцям. Пан Фюле сказав, що однією з цілей його візиту є вивчення ситуації, що склалася у цій сфері, задля подальшої підготовки офіційної позиції ЄС з цього приводу.

Більшість зустрічей пана Фюле заплановані на вівторок.

За повідомленням представництва Єврокомісії в Києві, пан Фюле планує зустрітися з президентом, прем'єр-міністром України та ще з низкою високопосадовців. У планах єврокомісара також - окрема зустріч з представниками української опозиції, щоправда, невідомо, з ким саме.

Штефан Фюле хоче почути й голос громадянського суспільства, медіа-експертів, правозахисників та представників бізнесу, об‘єднаних у Європеську бізнес-асоціацію. Повідомляється, що єврокомісар зустрінеться з ними, аби дізнатися, що вони думають про поточну ситуацію в Україні.

В інформаційному повідомленні сказано також, що під час зустрічей у Києві будуть обговорюватись відносини України та Євросоюзу в 2011 році, у тому числі переговори щодо Угоди про асоціацію та Зону вільної торгівлі. Будуть підняті питання "не лише щодо останніх політичних подій в Україні, але й економічні реформи та бізнес-клімат у країні".

"Очевидно, що Європейській комісії важливо зрозуміти, наскільки Україна зараз зацікавлена у переговорах про угоду про асоціацію та про зону вільної торгівлі. Адже з Києва лунають різні заяви, включно з тими, що Україна хоче одночасно створити зону вільної торгівлі і з Європою, і з Росією. Це досить складно, на погляд ЄС", - каже кореспондент Української служби Бі-Бі-Сі у Брюсселі Сергій Воропаєв.

Новий рік на тлі старих проблем

Минулий, 2010 рік, у стосунках України з ЄС закінчився нагадуванням офіційному Києву про нагальну необхідність економічних реформ.

Промовляючи 6 грудня на конференції, присвяченій 20-й річниці варшавського Центру східних досліджень, Штефан Фюле сказав, що Угода про асоціацію разом із створенням глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі створить належні економічні можливості в Україні та сприятиме реальній інтеграції з ЄС.

Серед першочергових економічних перетворень єврокомісар назвав реформу системи оподаткування, поліпшення бюджетного планування, посилення фінансового нагляду та передусім поліпшення бізнесового клімату.

Більше реформ - більше допомоги

Саме реальні реформи, за словами пана Фюле, є передумовою збільшення фінансової допомоги з боку ЄС країнам, які не є членами.

Однак, говорячи про Україну, комісар наголосив, що ЄС "не має забувати про значні внутрішні джерела доходів і про величезний потенціал, що його має Україна для збільшення рівня приватних інвестицій та податкових доходів завдяки реформам економічного врядування".

6 грудня минулого року, торкаючись перспектив розвитку стосунків між Україною та ЄС, Штефан Фюле нагадав, що остання резолюція Європейського парламенту "привітала консенсус, який існує між нинішньою українською владою та політичною опозицією щодо євроінтеграційних сподівань України та її довгострокової амбіції стати державою-членом Європейського Союзу".

Ціна політичної стабільності

Однак тоді ж таки єврокомісар підкреслив, що ЄС цікавить не лише економічні реформи та політична стабільність в Україні, а і їх ціна.

"Деякі люди в Україні не розуміють, що досягнення та збереження політичної стабільності не має і не мусить суперечити просуванню та підтримці засадничих прав, і що загальний темп і глибина зближення з ЄС залежатимуть від чіткого та неголослівного поступу в цій сфері", - заявив Фюле.

За місяць, який минув з часу тієї промови, в Україні сталася низка подій, які опозиція називає "політичними переслідуваннями командою Віктора Януковича опонентів чинної влади". Серед них – арешти колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка та активістів акції протесту проти податкового кодексу, багатогодинні допити в Генеральній прокуратурі екс-прем‘єр-міністра Юлії Тимошенко та подовження перебування під вартою цілої низки членів її урядової команди.

"Те, що відбувається у політичному житті України, дуже цікавить Брюссель. Не секрет, що останні кілька місяців з європейського боку лунали досить серйозні занепокоєння щодо проблем у внутрішній українській політиці, щодо проблем з демократією та зі станом свобод в Україні", - каже Сергій Воропаєв.

Новини на цю ж тему