Поляки обурені звітом МАК про катастрофу

Місце катастрофи
Image caption Поляки обурені, що провину за катастрофу покладено лише на пілотів

Більшість польських експертів, політиків і сімей жертв загиблих в авіакатастрофі під Смоленськом відкинули як неприпустимі висновки російської установи МАК про причини катастрофи, у якій загинув президент Польщі Лех Качинський.

Всі звертають увагу, що російські фахівці повну відповідальність за катастрофу 10 квітня 2010 намагаються перекласти на польську сторону. Крім цього, на думку Варшави, росіяни не взяли навіть до уваги застережень до доповіді, яку раніше оголосили польські представники, відповідальні за вивчення причин катастрофи на летовищі під Смоленськом.

Зразу після найбільшої трагедії в історії повоєнної Польщі представники опозиції твердили, що уряд Дональда Туска припустився помилки, віддавши слідство у справі причин трагедії повністю в руки росіян.

Об'єктивні фахівці здебільшого не погоджувалися з таким твердженням, оскільки вважали, що так звана Чікагська угода, на основі якої обидві сторони вирішили працювати, дає Польщі можливість участі у всіх необхідних процедурах слідства.

Про висновки МАК - тут

У середу голова російського Міждержавного авіаційного комітету Тетяна Анодіна повідомила на прес-конференції: "Безпосередніми причинами катастрофи були: нездатність екіпажу ухвалити вчасне рішення щодо посадки на альтернативному летовищі, незважаючи на вчасне попередження щодо погоди на летовищі Смоленськ-Сєвєрний, де видимість була нижче допустимої. Зниження, без візуального контакту з поверхнею, до висоти менше ста метрів". Після оприлюднення росіянами попереднього звіту про причини трагедії, прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що такий варіант аналізу трагедії недопустимий. У відповідь президент Мєдвєдєв таку реакцію керівника польського уряду пояснив емоційним підходом до справи.

Image caption Ярослав Качинський: звіт МАК - насмішка

Нині, коли доповідь російських фахівців подана як остаточний варіант, більшість польських політиків переконані, що в документі об'єктивізм відсутній. З політиками погоджуються сім'ї жертв трагедії 10 квітня.

Брат президент Лєха Качинського Ярослав вважає, що росіяни, як він висловився, насміхаються з Польщі. Замість скидати вину повністю на поляків, вони повинні відповісти на невигідні для них запитання - вважає лідер польських правих.

Ярослав Качинський: "Чому диспетчери, а це основне питання, казали, що літак - на курсі, на шляху підходу до приземлення? Таку інформацію отримували пілоти і це був основний мотив їхніх дій. Чому не аналізовано розташування радару? Нічого немає про переговори вишки контролю польотів з Москвою, чому контролери подавали помилковий рівень висоти літака?"

Анджей Меляк, брат загиблого під Смоленськом Стефана Меляка з Катинського Комітету, засмучений документом російської установи: "Один великий скандал, причиною якого була капітуляція польського уряду Дональда Туска у момент, коли вирішив віддати слідство росіянам. Якщо хто-небудь сподівався на інший результат роботи російської установи, той проявив би велику наївність. Тож росіяни не візьмуть на себе вини!" А речник польської військової прокуратури Збігнєв Жепа каже, що рапорт МАК буде важливим документом у слідстві: "Напевно, це буде доказ вагомий, тобто такий, який підлягатиме глибоким аналізам. Проте, згідно з законом та процедурами, звіт МАК не становитиме єдиного доказу і він не зв'язуватиме у своїх висновках військову прокуратуру".

Зразу після аварії експерти казали, що важко буде знайти єдину причину трагедії. Вони повторювали, що авіакатастрофи завжди є наслідком ряду помилок, а не єдиної причини. Проте навіть ті польські фахівці, які дуже приязно налаштовані до російських експертів, здивовані тим, що російські партнери у жодному реченні ні словом не згадали про співвідповідальність за трагедію 10 квітня під Смоленськом.

Новини на цю ж тему