Журналістку Білозерську обшукали й допитали

Олена Білозерська в студії Бі-Бі-Сі
Image caption Олена Білозерська в київській студії Бі-Бі-Сі

Вінницька правозахисна група закликає до проведення парламентського розслідування правомірності дій правоохоронних органів в ході обшуку в помешканні журналіста-блогера Олени Білозерської.

Правозахисники наголошують, що "на момент проведення обшуку відносно п. Білозерської не було порушено жодної кримінальної справи, вона не має статус підозрюваної, відтак, проведення в неї обшуку та вилучення майна як у свідка по кримінальній справі мало бути максимально збалансованим".

Міліція твердить, що провела обшук у помешканні журналістки Олени Білозерської в рамках розслідування кримінальної справи про підпал громадської приймальні Партії регіонів.

Квартира - "догори дном"

Подробиці обшуку та допиту, що відбувся у середу, Олена Білозерська, повернувшись із відділку міліції, виклала в Інтернеті.

Ордер на обшук, за словами журналістки, був підписаний суддею Печерського районного суду Гаркавою. У тому документі зазначалося, що обшук проводиться в рамках кримінальної справи, порушеної за фактом спроби підпалу офісу Партії регіонів у центрі Києва. В ордері було сказано, що вдома у Білозерської можуть бути носії інформації, що мають відношення до цієї кримінальної справи.

"Обшук тривав приблизно з 8:30 до 14:30. Перерили квартиру догори дном, конфіскували всю техніку, а саме - системний блок, нетбук, принтер, сканер, фотоапарат, відеокамеру, усі можливі флешки і всі жосткі і компакт-диски, навіть із фільмами, диктофон, і навіть стареньку "мильничку" батька. Тобто, повністю позбавили мене можливості працювати. Після допиту мені повернули мобільні телефони, принтер, сканер і ще кілька дрібних речей, але не повернули головне - комп‘ютер, нетбук, фотоапарат і відеокамеру, без чого я реально не можу працювати.", - написала журналістка у своєму блозі.

Правозахисники: втручання - протиправне

Вінницька правозахисна група, яка виступила на захист Білозерської, вбачає у тих діях міліції пряме порушення закону.

У зверненні вінницьких правозахисників сказано, що "обшук у журналістки Олени Білозерської має всі ознаки незбалансованого й протиправного втручання в журналістську професійну діяльність, порушує право людини одержувати та передавати інформацію".

Правозахисники переконані, що "журналісти мають право зберігати в конфіденційності джерела своєї інформації, оскільки це є запорукою відносин довіри й поваги до завдань та відповідальності преси в демократичному суспільстві. Таку позицію посів Європейський суд з прав людини у справах, які вже стали "хрестоматійними", зокрема в справі "Гудвін проти Великобританії" та "Ромен і Шмідт проти Люксембургу".

Сама Білозерська вважає, що міліція, знаючи, що має справу з журналісткою, припустилася прямого порушення українського закону "Про дежавну підтримку ЗМІ і соціальний захист журналістів", де зокрема сказано: "Службова діяльність журналіста не може бути підставою для його арешту, затримання, а також вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених ним матеріалів та технічних засобів, якими він користується у своїй роботі".

Міліція каже, що все в рамках

Допит у міліції, за словами Білозерської, тривав понад 4 години.

"Питали багато разів у різних варіантах, яке розміщений у мережі відеоролик має відношення до моєї журналістської діяльності, як і яким чином я його поширювала (а я ж не поширювала!), і хто мені його надіслав, і чи це я його знімала, і чи брала я участь у тому підпалі, і де я була в ту ніч", - пише журналістка у своєму блозі.

Міліція ж наполягає, що обшук у помешканні блогера та журналістки Олени Білозерської провели законно в рамках розслідування кримінальної справи про підпал громадської приймальні Партії регіонів.

Міліція твердить, що пані Білозерська може бути причетна до поширення відеозйомки підпалу, тому в неї вилучили техніку та носії інформації для експертизи.

Раніше відома письменниця Марія Матіос звернулася до Генеральної прокуратури з листом, в якому твердить про політичні переслідування. Читати подробиці

Міліція наполягає, що діє за депутатським запитом комуніста Цибенка, який вимагав дати правову оцінку висловлювань пані Матіос у її книзі "Вирвані сторінки з автобіографії".

Політики, журналісти й правозахисники нарікають на утиски з боку влади в Україні. Влада звинувачення заперечує.

Раніше цього тижня європейський комісар з питань розширення та політики сусідства Штефан Фюле, який перебував з візитом у Києві, назвав серед "проблемних" питань в Україні свободу зібрань, свободу преси, захист прав людини та демократію.

Новини на цю ж тему