Туск: російська доповідь не є вичерпною

Image caption Дональд Туск: російська доповідь не є вичерпною

Керівник польського уряду Дональд Туск заявив, що російська доповідь щодо причин катастрофи президентського літака під Смоленськом не є вичерпною.

Пан Туск запевнив, що працюватиме з Москвою для отримання додаткової інформації і вироблення спільної версії того, як загинув президент Качинський і майже сто найвищих посадовців польської держави.

Доповідь МАК стверджує, що екіпаж польського літака ухвалив хибне рішення здійснити посадку попри поради російських диспетчерів 10 квітня не садити літак у тумані.

Критики доповіді МАК твердять, що роль диспетчерів не достатньо досліджена, оскільки за таких обставин вони мали закрити аеропорт.

Існують закиди, що аеропорт був також не достатньо обладнаним. Проте, Дональд Туск визнав, що найбільше схибила польська сторона і він не ставить під сумнів головні висновки доповіді МАК.

Як повідомляє Газета Виборча, польський прем’єр вважає, що радикалізм у ставленні до цього розслідування і польсько-російських відносин загалом є непотрібним і навіть шкідливим для Польщі. При цьому він висловив розуміння "емоції осіб, які зазнали втрат у Смоленській трагедії".

Польща досі провадить власне розслідування причин авіакатастрофи, але за міжнародним правом саме Росія мала надати підсумкову доповідь з розслідування.

Частина польського суспільства зустріла доповідь МАК з гірким розчаруванням. Брат загиблого президента Ярослав Качинський назвав ту доповідь "насмішкою над Польщею", оскільки, вона не надала жодних свідчень до висновків.

Вдова командувача польських ВПС генерала Анджея Бласіка назвала образою його гідності твердження МАК, що її чоловік вживав алкоголь і чинив тиск на пілотів літака. Ева Бласік заявила, що не існує жодних доказів, які б підтвердили факт тиску на пілотів. Вона назвала позицію польського уряду пасивною і закликала Дональда Туска "захистити честь польських офіцерів".

Виправдання російської сторони

Image caption Протести під час візиту російського президента у Варшаву 6 грудня 2010 року.

Міністр транспорту РФ Ігор Левітін відкинув закиди польської сторони з приводу доповіді комісії, яка вивчала причини катастрофи літака президента Польщі під Смоленськом у квітні 2010 року.

Авіадиспетчери не мали права заборонити посадку літака керівника іноземної держави, заявив у четвер Левітін.

На прохання журналістів він прокоментував опубліковану 12 січня доповідь технічної комісії Міждержавного авіаційного комітету про причини катастрофи літака президента Польщі Леха Качинського під Смоленськом.

"Я дещо здивований заявами про те, що диспетчери нібито повинні були заборонити посадку. Багато разів сказано і доведено, що за діючими правилами командир міжнародного спеціального рейсу самостійно приймає рішення при зльоті та посадці. Розумієте, диспетчер не мав права заборонити посадку", - заявив він.

Російський міністр транспорту вважає, що у доповіді були надані ключові записи розмови пілотів та авіадиспетчерів:

"Записи цих розмов у диспетчерському пункті були офіційно передані польській стороні відразу після катастрофи. Ніяких секретів від польських колег тут немає".

Він припустив, що комісія МАК не долучила запис розмов в диспетчерській до доповіді лише тому, що він розглядається в якості речового доказу в ході розслідування, проведеного Слідчим комітетом РФ.

"Цінність має та інформація, яку від диспетчерів екіпаж отримав. А цю повну інформацію вчора всі чули", - додав Ігор Левітін.

Міністр утримався від подальших коментарів.

"Бачу, що у польських колег залишаються ще питання. Не хочу вступати в полеміку, оскільки, нагадаю, ведеться кримінальне розслідування, і в його рамках можна прояснити будь-які питання, якщо у кого-то вони залишаються", - сказав він.

Новини на цю ж тему