Екс-міністр Данилишин - на свободі

Адвокат екс-міністра економіки Богдана Данилишина, якому у Чехії надали статус політичного біженця, повідомив, що колишнього урядовця, якого в Україні звинувачують у зловживанні службовим становищем, звільнили.

За словами адвоката Ігоря Фоміна, пана Данилишина звільнили згідно з рішенням міського суду у Празі.

Міністерство внутрішніх справ Чехії 13 січня ухвалило рішення про надання політичного притулку Богдану Данилишину, затриманому в жовтні 2010-го року в Празі.

За словами українського адвоката пана Данилишина Ігоря Фоміна, "ті докази, які були надані Чеській республіці, були сприйняті як судом, так і Міністерством внутрішніх справ, і Чеська республіка дійшла висновку, що Богдан Данилишин не є кримінальним злочинцем, а є переслідуваним за політичними мотивами."

У рішенні МВС Чехії йдеться про те, що Богдан Данилишин звертався по політичний притулок тому, що "не розраховує на справедливий розгляд звинувачень на свою адресу в українських судах." Крім того, МВС Чехії керувалося і інформацією "щодо політичної ситуації, безпеки та дотримання прав людини в Україні."

Кореспондент Української служби Бі-Бі-Сі у Празі Богдан Копчак каже, що "Чехія стояла перед дуже складним рішенням, бо до цього випадків, коли колишній міністр із європейської країни просив політичного притулку, не було. Тобто, якщо рішення міністерства внутрішніх справ Чехії перекласти на дипломатичну мову, то це рішення можна сприймати і як певне застереження, незадоволення Праги тим, як розвиваються події у Києві."

У жовтні минулого року Богдана Данилишина, який з ініціативи українських правоохоронних органів перебував у розшуку Інтерполу, затримали у Празі.

Генеральна прокуратура України звинувачує екс-міністра у тому, що він розпорядився виділити державні кошти на будівельні роботи в аеропорті "Бориспіль" в рамках підготовки до Євро-2012 без проведення тендеру.

ПР: іноземні держави не врятують

Речник МЗС Олег Волошин заявив агенції Інтерфакс, що "сама можливість цього (надання притулку) викликає у зовнішньополітичного відомства України серйозне здивування, оскільки незрозуміло, як взагалі можна казати про, буцімто, переслідування за політичну діяльність людини, яка, власне, політичною діяльністю ніколи не займалася."

Пан Волошин каже, що колишній міністр економіки не був членом якоїсь партії, не балотувався у президенти чи до парламенту, не брав участі у мітингах і навіть не критикував публічно нинішню українську владу. Відтак, на думку представника МЗС, "будь-яка неупереджена людина може побачити, що за даних обставин говорити про політичне підґрунтя інтересу українських правоохоронних органів до Данилишина як мінімум дивно."

Тим часом Партія регіонів заперечує звинувачення на адресу влади у політичних переслідуваннях і твердить, що "боротьба з корупцією триває без огляду на партійну приналежність корупціонера, злодія чи хабарника".

У заяві ПР мовиться, що "злодіїв і казнокрадів не врятують ні статус, ні мандати, ні партквитки, ні високі посади, ні прихильність з боку деяких іноземних держав", що є натяком на надання Чехією політичного притулку пану Данилишину.

Тимошенко подякувала

Юлія Тимошенко назвала надання політичного притулку одному із членів її уряду як "об’єктивну оцінку європейським та світовим співтовариством результатів першого року діяльності Віктора Януковича."

Депутат від Блоку Юлії Тимошенко Андрій Шкіль також заявив, що надання політичного притулку Богдану Данилишину у Чехії свідчить про визнання факту існування політичних переслідувань в Україні:

"Для мене важливо те, що це є офіційним державним рішенням на рівні не останньої держави, яке чітко зафіксувало факт політичного переслідування в Україні. Це рішення - серйозний дзвінок для української влади з приводу того, що думає об’єктивна міжнародна громадськість."

Пан Данилишин став першим українським екс-чиновником, який отримав політичний притулок за межами України. Він працював в уряді Юлії Тимошенко.

В Україні низка його екс-колег - екс-міністр внутрішніх справ, екс- заступник міністра юстиції, екс-заступник керівника Нафтогазу, екс-керівник митниці, а також інші чільні екс-посадовці, - нині постали перед звинуваченнями у нецільовому використанні коштів та зловживанні службовим становищем. Багатьох із них було затримано, і нині вони перебувають за ґратами.

Звинувачення у нецільовому використанні бюджетних коштів висунуто і колишньому прем'єру Юлії Тимошенко, проте поки що вона перебуває під підпискою про невиїзд. Пані Тимошенко була головним конкурентом нинішнього президента Віктора Януковича під час останніх президентських виборів, а нині очолює опозиційну партію "Батьківщина".

Україна потребує "прогресу" в демократії

Надання колишньому українському урядовцю політичного притулку у Чехії відбулося одразу після візиту до Києва комісара ЄС з питань розширення та сусідства Штефана Фюле, під час якого пан Фюле заявив, що "політична вибірковість" українського правосуддя є неприйнятною для Європи.

У четвер під час виступу у провідній британській дослідницькій інституції, що опікується зовнішньою політикою, - у Лондонському королівському інституті Chatham House - комісар ЄС заявив, що Україна гостро потребує прогресу у сфері демократії та захисту прав людини.

"Останні рішення українських правоохоронних органів створюють враження вибірковості, спрямованої на членів попереднього уряду. У випадку, як подібна практика триватиме, вона не відповідатиме цінностям, дотримуватися яких зобов’язалися і Україна, і ЄС," - заявив пан Фюле.

Напередодні американська неурядова організація Freedom Hоuse, що також спеціалізується на зовнішній політиці, виключила Україну із категорії "вільних країн." Читати подробиці

Новини на цю ж тему