Рок-музика ''виконала свою історичну місію''

Rolling Stones
Image caption Ролінг Стоунз стали класиками рок-музики. А сучасним рок-гуртам доводиться змішувати жанри, аби вижити.

У минулорічних британських музичних хіт-парадах рок-музики було найменше за останні 50 років. Серед ста найпопулярніших пісень було лише три у стилі рок-музики.

Український музичний критик і упорядник антології української рок-музики Олександр Євтушенко в інтерв’ю Бі-Бі-Сі висловив думку, що рок-музика "виконала свою історичну місію".

За словами пана Євтушенка, такі процеси спостерігаються і в Україні.

Бі-Бі-Сі: В чому тут причини: минає певний цикл, бо у певні часи популярними є певні види музики, чи просто поганих рокерів зараз наплодилось?

О. Євтушенко: Я думаю, це не через те, що переводяться нормальні рокери. А причина полягає в тому, що закономірно закінчується певний етап рок-музики, тобто рок-музика виконала свою історичну місію.

Бі-Бі-Сі: Символами західної рок-музики, які виконували і виконали свою місію, є напевне "Бітлз", "Ролінг Стоунз" та багато інших. А в Україні епоху рок-музики теж позначають конкретні люди?

О. Євтушенко: Насамперед, це "ВВ", по-друге, це "Брати Гадюкіни", по-третє, це "Кому вниз". Це титанічні групи, які зробили найбільший внесок у розвиток жанру в Україні.

Бі-Бі-Сі: Якщо говорити про „ВВ", які ще не відійшли в минуле, вони радше відійшли від року у щось типу фольку ?

О. Євтушенко: Ви абсолютно праві, "ВВ" починали у класичному панк-року, але останні 10-15 років, "ВВ" являє собою такий собі етно-роковий колектив, який що далі, то більше використовує саме автентичну українську музику. Так само я би назвав ще "Гайдамаків", які є яскравими виразниками саме цієї течії. Це перший український гурт, який здобув дійсно світову славу. Вони давали шалені концерти в Сполучених Штатах, Канаді, багатьох країнах Європи, перемагали на багатьох європейських фестивалях. Завдяки "Гайдамакам" фольк-рок асоціюють саме з Україною.

Бі-Бі-Сі: Отже, майбутнє за фольк-роком?

О. Євтушенко: Нині рок-музика переживає такий собі глобальний синтез з автентикою, фольком, із джазовими елементами. Тобто, спроба рок-музики вижити полягає в тому, щоб наситити цей жанр елементами іншої музики.

Бі-Бі-Сі: А як щодо нових можливостей робити музику – завдяки комп’ютерам, які стали зараз фактично музичними інструментами, і можливостей слухати музику, транспортувати, обмінюватися нею?

О. Євтушенко: Так, це варіативність сучасної музики, її надзвичайна здатність до поєднання і синтезу, що і відбувається на наших очах.

Бі-Бі-Сі: Що ви думаєте про мобільні телефони як ключовий інструмент для поширення і слухання музики, чи став в Україні мобільний телефон серед молоді найголовнішим "музикослухальним" інструментом?

Image caption Олег Скрипка із "ВВ" насичує рок елементами японської музики на японських вечорницях у Києві

О. Євтушенко: Я знаю, що дуже багато молоді використовують мобільні телефони, саме такі оперативні засоби зв’язку для того, щоб задовольняти свої естетичні потреби.

Бі-Бі-Сі: Виникають припущення про смерть альбому, зараз підлітки обмінюються, пересилають один одному пісні, мелодії, шматки мелодій… Чи дійсно альбом як такий відходить в історію?

О. Євтушенко: Це максимально типово для України в останні 2-3 роки, я це спостерігаю постійно. Люди викачують дуже багато з Інтернету, диски фактично не купуються, окрім хіба що культових груп, диск яких для фана - справа честі.

Бі-Бі-Сі: Дуже багато говорилося про те, що музична міжнародна індустрія ніяк не може пристосуватися до існування комп’ютерів, мобільних телефонів, швидкого і головне, безкоштовного обміну музикою. Чи так ж ситуація в Україні?

О. Євтушенко: Так само, Україна фактично копіює усі світові та європейські тренди, які існують в сучасній музиці.

Бі-Бі-Сі: Тобто українські виконавці можуть заробити на життя своєю музикою? Бо раніше, наприклад, деякі музиканти стверджували, що єдиним способом вижити були концерти.

О. Євтушенко: Це є слушним і на сьогодні, всі велетні української сцени живуть з живих концертів.

Бі-Бі-Сі: А продаж музики в Інтернеті є якоюсь реальною можливістю?

О. Євтушенко: Поки що для дуже небагатьох команд. Я знаю, що так само свої треки продають і "ВВ", завантажують свої нові композиції в Інтернет, але пропонують користувачам хоча б щось платити.