Капітана-миротворця судитимуть в Україні

Українські миротворці в Косово
Image caption Українські миротворці в Косово на службі

Генеральна прокуратура висунула обвинувачення капітану Збройних сил України, який у миротворчому українському контингенті в Косово очолював службу паливно-мастильних матеріалів.

Прізвища обвинувачуваного прес-служба ГПУ не називає. Наразі відомо лише, що це офіцер, якому суд обрав запобіжний захід у вигляді утримання під вартою. Його звинувачують у злочинах, передбачених статтями 209, 368 та 423 Кримінального кодексу, та інкримінують зокрема зловживання владою чи службовим становищем, отримання хабара, а також легалізацію доходів, отриманих злочинним шляхом.

"Встановлено, що у період з жовтня 2008 до квітня 2009 року, перебуваючи у складі українського миротворчого контингенту в Косово, офіцер, зловживаючи службовим становищем, передав приватній місцевій компанії понад 1,2 мільйонів літрів пального загальною вартістю понад 627 тисяч євро", - йдеться у повідомленні прес-служби Генпрокуратури.

Пальне, за даними слідства, ввозилося на територію Косово без сплати мита для забезпечення миротворчих контингентів KFOR. За ті дії, за інформацією ГПУ, український капітан отримав від представника приватної компанії хабар у розмірі близько 60 тисяч євро.

Кримінальну справу за фактом шахрайства з паливно-мастильними матеріалами військовослужбовцями українського миротворчого контингенту в Косово порушило Головне управління військових прокуратур в Україні 5 лютого 2010 року.

Приводом до того стали повідомлення у пресі про те, що упродовж 2006-2009 років українські миротворці в Косово здійснювали масштабні махіанції з постачанням та продажем пального.

У вересні 2010 року провідні сербські та косовські видання розповідали подробиці викриття групи у складі українських та французьких миротворців KFOR у Косово.

Сербська інформагенція "Танюг" зокрема написала тоді, що поліція Еулекс місії Європейського Союзу у сфері верховенства закону та правопорядку у Косово 13 та 14 вересня затримала п'ятьох осіб і обшукала більше десяти різних місць у цій провінції, які могли бути пов'язані з контрабандою пального.

Впливова газета албанською мовою у Приштині "Коха диторе" повідомляла, що двох українських миротворців, яких підозрюють у контрабанді пального, повернули на батьківщину до завершення розслідування. Газета писала, що українських військових звинувачують у зловживанні посадою, уникненні сплати податків, контрабанді, організованій злочинності та заподіянні збитків бюджету держави Косово на кілька мільйонів євро.

Ще одна газета з Косово "Бота сот" назвала ті викриття найбільшою акцією боротьби з організованою злочинністю за останні п'ять років у Косово. Газета писала тоді, що перепродано контрабандного пального на суму близько 1,5 мільйона євро. Це, за даними видання, здійснили власники заправок за допомогою деяких українських та французьких миротворців упродовж 2008-09 років через кордон із Сербією.

У вересні минулого року, після появи тієї інформації, міністерство оборони України утрималося від коментарів тієї ситуації, заявивши лише, що до відомства не надходив офіційний лист від штабу сил KFOR про махінації українських миротворців у Косові.

Згодом міноборони заявило про те, що командувач багатонаціональними силами KFOR у Косові генерал Маркус Бендлер передав командуючому Об'єднаним оперативним командуванням Збройних сил України генерал-лейтенанту Володимиру Можаровскому офіційного листа, у якому було вказано на правопорушення українських миротворців.

Зокрема, ішлося про махінації з паливно-мастильними матеріалами.

"Міністром оборони було доручено військовій службі правопорядку ЗСУ провести перевірку викладених у листі фактів", - повідомив наприкінці вересня минулого року директор департаменту преси та зв'язків зі ЗМІ міноборони Олександр Клубань.

На підставі цих, а також отриманих в результаті перевірки даних, була порушена кримінальна справа за фактом підробки документів та зловживання службовим становищем.

Екс-міністр оборони, а нині керівник парламентського комітету з питань безпеки та оборони Анатолій Гриценко, назвав оборудки з бензином ударом по іміджу України.

"Скидається на те, що наші військові не зробили висновку з аналогічної ситуації, яка склалася в Лівані. Тоді наші миротворці зробили дуже багато корисного для ліванського народу, очистивши понад п'ять тисяч квадратних метрів від боєприпасів. Але через махінації подібного ґатунку наша місія була змушена вийти з цієї країни", - сказав пан Гриценко, проводячи паралелі з миротворцями в Косово.

"Хоча дуже багато зроблено для зміцнення безпеки на Балканах, причому за кошти державного бюджету, оці "бензинові плями на мундирі", як пишуть журналісти, негативно впливають на загальну оцінку України і українців", - додав він.

Анатолій Гриценко не виключив, що частина із незаконних коштів, могла, за його словами, "перепасти" комусь у керівництві Збройних сил.

Новини на цю ж тему