FT про згасаючу надію на реформи у СНД

Image caption Хоча Путін і Лукашенка не люблять один одного, "путінізм" увібрав в себе методи, якими президент Білорусі досягнув консолідації власної влади у 90-ті роки.

Часопис Financial Times вміщує статтю з аналізом останніх тенденцій в країнах колишнього СРСР і приходить до невтішного висновку, що “згасаючі надії на реформи на Сході засвідчують слабкість "м’якої сили" (Soft power) Євросоюзу”.

Автор зазначає, що арешти 9 президентських кандидатів у Білорусі та 600 демонстрантів є частиною ширшої тенденції: "Перед тим в Україні обрали дружнього до Росії президента Януковича, і в країні – зразку демократії в регіоні - почався відкат від завоювань Помаранчевої революції 2004 року". У Росії також почався передвиборчий цикл із жорсткими акціями проти опозиції в межах "керованої демократії" Путіна.

На думку автора статті, це засвідчує слабкість колективної дипломатії країн Євросоюзу, яка базується на "м’якій силі". ЄС два роки намагався заохотити президента Лукашенка до реформ, пропонуючи допомогу. Відтак, ЄС опиняється перед дилемою, як чинити далі.

ФТ зазначає, що три держави східних слов’ян суттєво відрізняються. Президент Лукашенко відмовився від моделі "олігархічного капіталізму" Росії та України і зберіг переважно державну власність у економіці.

Хоча Путін і Лукашенка не люблять один одного, "путінізм" увібрав у себе методи, якими президент Білорусі досяг консолідації власної влади у 90-ті роки. З іншого боку, модель правління Януковича називають Putin-lite (буквально, дієтична версія продукту).

Найбільш вражаючими характерними рисами в усіх трьох країнах є зростаюча тенденція до залякування і арештів опозиції шляхом вибіркового застосування права. Чотири кандидати у президенти Білорусі опинилися під загрозою кількарічного ув’язнення за звинуваченнями у підбуренні до заколоту. У Росії до в’язниці на 15 діб кинули колишнього віце-прем’єр-міністра Бориса Нємцова – явне попередження можливому кандидату у президенти від демократичних сил. В Україні відкрили справу проти колишнього прем’єр-міністра і кандидата у президенти Юлії Тимошенко та десятка її союзників.

Попри запевнення українського уряду, що заведені кримінальні справи- це боротьба з корупцією, очевидно, що вони скеровані виключно проти оточення найбільш видатного лідера опозиції Юлії Тимошенко.

"Рішуче застереження ЄС та США із закликом до офіційного Києва дотримуватися верховенства права може не переконати українське керівництво не заарештовувати Юлії Тимошенко. Проте позиція ЄС тут обмежена – важелі впливу існують лише на вербальному рівні, а притягувальна сила зменшується".

Досвід України за помаранчевої влади засвідчив, що країни, які вирвалися з тоталітарного минулого, не можуть розраховувати на швидке запрошення розпочати процедуру вступу до ЄС. Водночас, Москва знову має гроші фінансувати свої зовнішньополітичні амбіції, і Китай також шукає способи посилення свого впливу. Відтак, у керівництва країн є вибір, куди звертатися по допомогу.

ЄС готується відновити санкції проти режиму Лукашенка, доки лідери опозиції перебувають в ув’язненні. Україні пропонується Зона вільної торгівлі з ЄС, що має навернути країну до спільних стандартів торгівлі та інвестицій. Важливими прикладом стане майбутнє Молдови, яка позбулася проросійського керівництва у 2009 році, але гальмує з реформами.

Новини на цю ж тему