Влада Криму висуває татарам ультиматум

Нових обертів може набути земельне протистояння в Криму після заяв голови уряду півострова Василя Джарти про необхідність покласти край самозахопленням.

Водночас лідер меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв попередив, що силове вирішення питання призведе до посилення міжнаціонального протистояння.

Image caption Земельне питання - одне з найболючіших у Криму

Після останніх заяв Василя Джарти одразу з'явилася реакція кримської преси, яка однозначно натякала на можливість конфлікту. Адже голова кримського уряду висунув Мустафі Джемілєву фактичний ультиматум: або ліквідуйте самозахоплення, або буде застосована сила.

"Далі з вакханалією беззаконня кримська влада продовжувати миритися не буде", - попередив пан Джарти.

Він також попередив, що звернеться до міліції та прокуратури, якщо самозахоплення не припиняться.

"Я підготував листа, який офіційно направляю Джемілєву для того, щоб вони самостійно самозахоплення почали розбирати і визволяти територію. Іншого варіанту немає. У випадку відсутності реакції на моє звернення я направлю відповідне звернення до правоохоронних органів і прокуратури з вимогою вдатися до негайних дій щодо порушників, - сказав голова кримського уряду.

Василь Джарти вважає, що саме Мустафа Джемілєв має широкий авторитет серед кримських татар, і, мовляв, зміг би переконати їх добровільно звільнити захоплені землі. Пан Джарти називає грою пана Джемілєва його "відмовки", що він начебто не має впливу.

"Це у владі Джемілєва, бо з його боку це гра, коли він каже, що це не він, це хтось, інші відповідають. Водночас ті, хто побудував будинки і народили дітей, – ми знайдемо можливість , як це узаконити", - сказав Василь Джарти.

Водночас, на думку аналітиків, досить дивним виглядає звернення голови уряду Криму саме до пана Джемілєва, адже лише 17% всіх самозахоплених земель, згідно з офіційною кримською статистикою, є кримськотатарськими.

Багато тисяч інших гектарів, нагадують експерти, - це комерційні самозахоплення, в тому числі з боку українських і російських структур. Про це в інтерв'ю Бі-Бі-Сі, перебуваючи у Стамбулі, нагадав Мустафа Джемілєв.

"1300 гектарів – розмір середнього радянського колгоспу. Це 17% всіх самозахоплених земель, відповідно до даних Республіканського комітету земельних ресурсів. Оскільки йшлося про самозахоплення саме кримськими татарами, тому і стільки галасу саме навколо них. А те, що товстосуми і високопосадовці захопили в десятки разів більше, – на це не звертають увагу", - сказав лідер меджлісу кримськотатарського народу.

Мустафа Джемілєв також сказав Бі-Бі-Сі, що попередня комісія вже зробила свої висновки, але вони не були до вподоби новій владі. За його словами, раніше була створена комісія, щоби узаконити ці землі, комісія зробила свої висновки і передала ще попередньому уряду.

"Після президентських виборів була створена нова комісія, оскільки нова влада не довіряла попередній. І ось така заява – звільнити землі. Президент України призначив Раду представників кримськотатарського народу – дуже оригінальне рішення – представників народу призначає президент! Ну… так вони діють… Хай Джарти і звертається до Ради, а не до мене, і кримські татари його, можливо, дуже послухають", - сказав пан Джемілєв.

Між тим експерти нагадують, що всі попередні силові вирішення питань землі призводили до міжнаціональної напруженості, на грані зриву ставали літні курортні сезони.

Мустафа Джемілєв підозрює, що, можливо, плани загострення ситуації є у нинішнього кримського керівництва, аби відволікти увагу кримчан від інших нагальних проблем півострова.