Дипломатичних паспортів стане менше

Міністерство закордонних справ хоче вилучити дипломатичні паспорти у колишніх урядовців та депутатів, а також хоче жорсткіше контролювати використання таких паспортів нинішніми посадовцями.

Спочатку про це у своєму інтернет-блозі повідомила депутат від НУНС Леся Оробець, навівши документи, які МЗС спрямовує до Апарату Верховної Ради та до окремих парламентарів. У цих документах, зокрема, йдеться про те, що МЗС керується дорученням президента Віктора Януковича від 24 грудня 2010 року і Положенням про дипломатичний паспорт, згідно із яким посадовці, що втратили підстави для користування дипломатичним паспортом, наприклад, були звільнені, мають повернути його до МЗС.

Крім того, в МЗС хочуть, аби дипломатичні паспорти нинішніх депутатів та службові паспорти співробітників Апарату Верховної Ради зберігалися у міністерстві і видавалися їх власниками лише для відряджень.

Пані Оробець коментує такі дії дипломатичного відомства як бажання стримати потік екс-посадовців, які нині хотіли б виїхати за межі України, користуючись прикладом колишнього міністра економіки Богдана Данилишина, який отримав політичний притулок у Чеській республіці і якого в Україні звинувачують у зловживанні службовим становищем. Читати тут:

"Бояться, що в Чехію повтікають", - коментує Леся Оробець дії МЗС із повернення дипломатичних паспортів.

Водночас керівник департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин пояснив останні ініціативи відомства тим, що "необхідність навести лад із використанням службових та дипломатичних паспортів існує давно." Він також заявив, що "наведення ладу" із службовими та дипломатичними паспортами є однією із вимог ЄС в рамках переговорів щодо безвізового режиму з Україною.

Пан Волошин також нагадав, що згідно із українським законодавством, власники дипломатичних та службових паспортів мають самостійно повертати їх на зберігання до МЗС упродовж 10 днів після завершення службового відрядження за кордон. Представник МЗС також назвав стурбованість опозиціонерів цими вимогами черговим свідченням того, що "наша опозиція насправді бореться за власні привілеї".

Image caption Перший президент України Леонід Кравчук показує свій закордонний паспорт нового зразка у паспортному центрі, відкритому за міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Зараз пан Луценко перебуває у СІЗО, і не може скористатися ані своїм закордонним, ані дипломатичним паспортом

Впродовж останніх місяців проти колишніх посадовців, що працювали в уряді Юлії Тимошенко, порушено близько 40 кримінальних справ, в рамках розслідування яких низку екс-урядовців ув’язнено. Сама Юлія Тимошенко, яка була головним конкурентом Віктора Януковича на президентських виборах, а нині очолює опозиційну політичну партію "Батьківщина," перебуває на підписці про невиїзд і щодня знайомиться із матеріалами кримінальної справи, порушеної проти неї за звинуваченнями у нецільовому використанні бюджетних коштів.