Тоні Блер ''жалкує'' за загиблими в Іраку

Тоні Блер
Image caption Слухання тривали 4 години і часто переривалися вигуками невдоволення

Тоні Блер заявив, що він "глибоко і щиро жалкує з приводу загибелі людей" під час і після війни в Іраку в 2003 році.

Колишній британський прем'єр додав, що його відмова на першому слуханні спеціального комітету висловити жаль з приводу рішень, які призвели до війни, була неправильно розтлумачена.

Однак присутні на слуханнях зустріли його слова вигуками "запізно".

На допиті, що тривав чотири години, пан Блер закликав Захід припинити вибачатися за свої дії в Іраку і попередив про загрозу з боку Ірану.

На запитання, чи не погіршили події в Іраку ризик з боку Ірану та інших країн, які розробляють ядерну зброю, пан Блер відповів: "Не думаю".

Тоні Блер, який сьогодні є посланцем ООН на Близькому Сході, наголосив, що загроза з боку Ірану стає реальнішою і більшою.

"Я буваю у цьому регіоні весь час. Я бачу вплив Ірану повсюди. Він - негативний, дестабілізуючий і такий, що підтримує терористичні угруповання. Він робить усе можливе, аби підірвати поступ у мирному процесі на Близькому Сході, і сприяє створенню ситуації, у якій регіон не може стати на шлях модернізації, якої він так конче потребує".

Наприкінці слухань пан Блер заявив, що ніколи не мав наміру говорити, що він не жалкує за втратою життів в Іраку, коли він давав свідчення минулого січня.

Голова комітету сер Джон Чілкот був змушений вгамовувати людей на "гальорці", які почали вигукувати слова незадоволення.

Роуз Джентл, син якої загинув в Іраку, заявила прем'єрові, що вона йому не вірить: "Сподіваюся, ви зможете після цього жити".

Раніше пан Блер розповів, що запевняв президента США Джорджа Буша в тому, що "ви можете на нас покластися" за 8 місяців до вторгнення.

Він також зізнався, що відкинув попередження лорда Голдсміта про те, що напад на Ірак буде незаконним без підтримки ООН.

Сер Джон повторив свій заклик оприлюднити приватні розмови панів Блера, Буша і тодішнього міністра оборони Дональда Рамсфельда в липні 2002 року.

Пан Блер сказав, що "був би здивований", якби виявилося, що кабінет не знав про військові приготування.

Колишній лідер ліберальних демократів сер Мінгіс Кембелл заявив, що "євангельське, навіть месіанське" бажання кинути виклик Саддамові Хусейну привело до того, що він ігнорував усіх довкола.

Людям не дали "повної інформації" про масштаб незгоди в уряді щодо цього питання, сказав пан Кембелл.

А перший міністр Шотландії Алекс Салмнод звинуватив пана Блера в тому, що тче "гобелен брехні".

Новини на цю ж тему