Економіка України зросла за рік на 4%

Світове подорожчання харчів дає Україні шанс використати сільське господарство для стрімкого економічного зростання.

Image caption Сільське господарство може стати для України локомотивом економічного зростання

Зростання української економіки за минулий рік склало трохи більше 4%. Це перевищує післякризові показники економік європейських країн. Однак темпи економічного зростання в Україні відчутно менші, ніж у країнах, що розвиваються, та в тих, які є локомотивами, що виводять світову економіку із кризи.

За оцінками Світового банку, Україна цілком могла б належати саме до таких економік і могла би пришвидшити темпи зростання ВВП, зокрема, і за рахунок розвитку аграрного сектора, попит на продукцію якого у світі тільки зростатиме. Проте оглядачі звертають увагу на загальний бізнесовий клімат в Україні, який навряд чи дозволить українській економіці зростати швидшими темпами.

Україна - в середняках

Посилаючись на офіційні дані Державного комітету статистики, прем’єр-міністр Микола Азаров повідомив, що у 2010 році українська економіка зросла на 4.1%. Утім, напередодні, зустрічаючись із японськими бізнесменами, президент України Віктор Янукович заявляв, що за підсумками минулого року зростання українського ВВП склало “близько 5%” і що у новому році “Україна матиме один із кращих показників зростання ВВП на континенті”.

Якщо за континент брати Європу, то європейські економіки за минулий рік дійсно зростали трохи повільніше, аніж економіка України, - в середньому на 3%. Якщо ж говорити про Азію, то там у більшості країн темпи зростання є швидшими за українські і перевищують 6%. Саме ці країни, як каже менеджер Світового банку із глобальної макроекономіки Ендрю Бернс, стають “локомотивами,” які “витягають” світову економіку з кризи:

“Більшою частиною відновлення зростання ми завдячуємо країнам, що розвиваються, бо темпи зростання економік цих країн майже вдвічі перевищують ті, що їх мають розвинені країни. В результаті, 46% всього світового зростання у 2011 році походитиме із країн, що розвиваються. І це підтверджує не тільки “здоров’я” цих економік, але й те, що їхня роль у світі змінюється”.

Село як локомотив

Україна могла би бути серед цих країн, особливо зважаючи на те, що вона є одним із головних виробників пшениці, що, з огляду на зростання цін на харчі у світі та прогнозів щодо нової продовольчої кризи, надає Україні певні переваги і можливості. Але якщо події в Україні розвиватимуться так, як у 2010 році, коли український уряд запровадив обмеження на експорт зерна, Київ може втратити і можливі зиски від зростання цін на харчі, і шанс використати сільське господарство як галузь, що може пришвидшити темпи зростання всієї економіки, – вважають у Світовому банку.

Квоти як гальмо

Водночас старший економіст Центру соціально-економічних досліджень CASE Володимир Дубровський каже, що при очевидності потенціалу українського аграрного сектора, умови ведення бізнесу в Україні, і зокрема аграрного, взагалі не сприяють швидким темпам зростання економіки:

“Сільське господарство є дуже перспективною галуззю для України. Перше, що тут треба зробити, – це приватизація землі. Але із прозорими механізмами торгівлі, із прозорими законодавчими рамками, щоб це була не така приватизація, яку ми мали щодо значної кількості промислових підприємств, а щоб це була ефективна приватизація. І тут, так само, як і в інших галузях української економіки, найбільше значення має запровадження рівних правил гри, усунення всіх бар’єрів для входу на ринок і для конкуренції. Але одним із таких бар’єрів виявилися квоти на зерно, які згадували у Світовому банку. Проте давайте згадаємо, що до запровадження офіційних квот діяли неофіційні обмеження на вивіз зерна, які ніхто не міг пояснити ані законодавством, ані якимись документами”.

Пан Дубровський також нагадує, що і в рейтингу “легкості ведення бізнесу” самого Світового банку, і в інших міжнародних рейтингах бізнесових свобод Україна стало посідає останні позиції, а за підсумками минулого року вони ще більше погіршилися. Відтак, жодна із галузей не може стати “локомотивом” економіки, а сама економіка ніколи не розвиватиметься пришвидшеними темпами, якщо ведення бізнесу в Україні (не тільки аграрного) буде важкою та ризикованою справою.

Новини на цю ж тему