День Cоборності у Києві без єдності

Мітинг опозиції
Image caption Відзначення Дня Соборності засвідчив розкол в лавах опозиції

У День Cоборності в Києві єдності серед опозиції не було: заклики до об’єднання лунали, але на різних площах.

ФОТО: День Соборності в кольорі

Одночасно із покладанням квітів президентом Януковичем до пам’ятників Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському один з опозиційних мітингів розпочався на Контрактовій площі під проводом "Фронту змін" Арсенія Яценюка. Туди прийшли також лідер УРП "Собор" Анатолій Матвієнко, глава партії "За Україну" В’ячеслав Кириленко, голова ради НБУ Петро Порошенко.

Окрім привітань на мітингу лунали і цілком політичні гасла. Так, свою промову пан Яценюк розпочав з того, 22 січня - це день "соборності нашої, а не їхньої країни".

Image caption Символічна "мапа-пазл" України

"Вони кажуть про те, що треба єднати України. Я хотів би звернутися до президента, Партії регіонів і всіх тих, хто протягом року шматує цю країну: Ви її не розділяйте, вона об’єднана, і не вам говорити, як її об’єднувати", - сказав він.

На Контрактовій площі символічно склали мапу України зі шматочків-"пазлів". За словами організаторів, ця мапа площею 160 квадратних метрів увійде до Книги рекордів України, представника якої запросили зафіксувати рекорд.

Втім, попри озвучені заклики до єдності, лідери політичних сил, присутні на Контрактовій площі, заявили, що не братимуть участи в іншому опозиційному мітингу, який під проводом, зокрема, "БЮТ-Батьківщини", у суботу відбувся на Софійській площі. Кілька із них зазначили лише, що прийдуть туди на молебень, але не лишатимуться на мітингу.

Раніше повідомляли про переговори про створення нової опозиційної сили, а серед її учасників називали ті партії, які відзначали День Cоборності на Контрактовій площі. На мітингу політики відмовилися надавати подробиці щодо переговорів про цю нову силу, сказавши, що спершу треба завершити цей процес.

Бі-Бі-Сі запитала кількох учасників акції на Подолі, що для них означає День Cоборності.

"Це дружба нашого народу, це дружба наших українців. Ми прийшли сюди просто, щоб відсвяткувати свято. Ми кожного року приходимо", - сказала одна з учасниць.

"На підтримку керівної партії"

Image caption Концерт на Майдані Незалежності організувала міська влада

Окремо День Соборності відзначали і на Майдані Незалежності. Там на святковий концерт, організований столичною владою, зібралися кілька тисяч людей. Над натовпом були лише державні прапори, без партійної символіки.

Киянка Світлана Іванівна розповіла Бі-Бі-Сі, чому прийшла відзначати День Cоборності саме на Майдан Незалежності: "На підтримку керівної нашої партії і нашого президента. … Проблем у нашому житті багато, але ми хочемо, щоб ми всі були разом, щоб не було роз’єднаності. Так що ми підтримуємо".

Читати про заяви президента Януковича: "Час збирати каміння"

Тимошенко: наш шанс - парламентські вибори

Image caption Юлія Тимошенко натякала, що опозиція повинна об'єднатися довкола неї

Мітинг на Софійській площі розпочався зі збору підписів за припинення повноважень президента та Верховної Ради, який організував громадянський рух "Спільна справа".

Мешканець Тернополя Іван розповів Бі-Бі-Сі що залишив свій підпис, бо нинішня влада є "не українською, а проросійською": "Вона далеко не виконує тих завдань, які ставить перед нею народ український, і ми сьогодні вважаємо, що потрібно міняти її, і негайно. Чим скоріше, тим краще, поки вона не зробила дуже багато помилок, які потім доведеться дуже важко всьому народу виправляти".

Image caption Одним із перших на Софійській площі виступив Дмитро Павличко

В акції на Софійській площі взяли участь кілька тисяч людей. Захід розпочався з молебню, а потім перед учасниками акції виступили організатори, серед них поет і активіст Народного комітету захисту України Дмитро Павличко, координатор "Спільної справи" Олександр Данилюк, одна з лідерів ВО "Свобода" Ірина Фаріон, лідер Громадянської ініціативи Анатолій Гриценко.

Лідер "Батьківщини" та екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко у своїй промові згадала інших опозиційних політиків, які намагаються створити власну політичну силу, але без її участи: "Якщо сьогодні ми знову будемо покладатися на чергові політичні об’єднання, на чергових амбітних і пихатих лідерів, які не хочуть знайти порозуміння і рвуть на шматки ваші симпатії, і ваші плани, то можливий знову глухий кут".

Пані Тимошенко закликала людей масовими зібраннями та акціями зупиняти обмеження їхніх прав, а також закликала до єднання, незалежно від регіону.

Юлія Тимошенко також сказала, що шанс, який є в України, це парламентські вибори: "На чергових чесних конституційних парламентських виборах є шанс цю владу поміняти, якщо до цих виборів вони не зроблять нічого такого, що вам захочеться їх винести з їх кабінетів".

Попри можливі зіткнення та насильство, про яке ще раніше застерігали, День Соборності пройшов у столиці мирно, хоча і на тлі заяв опозиційних сил, що багатьом з їхніх прихильників завадили приїхати до Києва. У ДАІ ці закиди спростували.

Новини на цю ж тему