В Данії винайшли нову вакцину проти туберкульозу

Науковці в Данії розробили нову вакцину проти туберкульозу (ТБ), яка є дієвою до і після інфікування.

Підпис до фото,

Щороку в світі реєструють 9 млн. нових випадків ТБ

Вона захищає від збудника ТБ значно довше, ніж ті препарати, якими лікарі користуються зараз.

ТБ є величезною глобальною проблемою, особливо в країнах, що розвиваються, де доступ до антибіотиків, якими лікують ТБ, є дуже обмеженим.

Нова вакцина поки що випробовувалася лише на тваринах, повідомляє журнал Nature Medicine.

ТБ - це хвороба легенів, яка супроводжується кашлем, болями в грудях і втратою ваги. Якщо її не лікувати, вона може бути летальною.

Однак лише в невеликій кількості випадків, менше 5%, симптоми з'являються одразу після зараження.

У понад 90% випадків туберкульозна паличка, потрапляючи в організм, змінює свій хімічний код і живе в латентному (сплячому) стані.

Як правило, збудник ТБ так ніколи не виходить із того сплячого стану, але в 10% він активується, часто це трапляється через багато років після того, як інфекція потрапила в організм. І лише тоді починають з'являтися симптоми.

Сьогоднішні вакцини, такі як БЦЖ, діють лише у випадку, якщо людині зробили щеплення до того, як вона зустрілася зі збудником.

Старі вакцини не запобігають зараженню, однак запобігають гострим симптомам і розвитку захворювання.

Але щойно бактерія входить у латентний стан, вона набуває імунітету від вакцини і може активуватися після того, як вакцина втрачає свої захисні якості.

Цій проблемі зможе зарадити нова вакцина, якщо випробування на людях будуть успішними.

"Великий прорив"

Нова вакцина, розроблена науковцями у Копенгагені, поєднує в собі протеїни, які викликають реакцію імунної системи і на активну, і на латентну форму туберкульозної палички.

Професор Пітер Лавец Андерсен пояснив: "Можливо ми зможемо робити щеплення після контакту зі збудником старшим дітям або навіть молодим людям, що буде захищати їх багато років у дорослому житті".

Хоча ТБ можна лікувати антибіотиками, їх дуже бракує у світі, що розвивається. І саме там нова вакцина може бути найпотрібнішою.

"У тих країнах неможливо лікувати одразу більше половини місцевого населення. У Кейптауні, наприклад, 60% людей, як вважають, є інфікованими", - додав професор Андерсен.

Професор Пітер Девіс з організації "Увага - ТБ!" заявив: "Вакцина, яка зможе одночасно захистити від початкового інфікування і від розвитку інфекції у хворобу, є великим проривом".

"Однією з головних слабких сторін БЦЖ є те, що вона може лише не дати інфекції перетворитися на хворобу в людей, які на момент щеплення не були інфікованими. А тому вона не могла захистити заражених дорослих, які стають інфекційним джерелом", - пояснив професор Девіс.

Підпис до фото,

Манту - один із способів виявити ТБ

Вакцина БЦЖ дешева, безпечна, широко використовувана, однак має обмежену ефективність.

Тоді як у світі щороку реєструється більше 9 млн. нових випадків захворювання на ТБ і спостерігається дедалі більша резистентність до медикаментів, людству дуже потрібні нові ліки, способи діагностування і особливо ефективні вакцини.