Герман каже, що влада допоможе українцям Росії

Ганна Герман - заступник глави АП
Image caption Ганна Герман запевняє, що влада буде діяти твердо і переконливо

Заступниця глави адміністрації президента Ганна Герман запевнила, що офіційний Київ відстоюватиме права українців, які мешкають у Росії.

Про це представниця команди Віктора Януковича сказала в інтерв‘ю 5-му телеканалу.

"Ми будемо робити все, щоб українці в Росії мали права, мали можливість для свого національного, культурного розвитку. І я думаю, що ми будемо в цьому досить тверді і переконливі. І будемо відстоювати права цих людей перед російським керівництвом", - запевнила Герман.

Минулого тижня дві громадські організації, що об'єднують українців Росії, звернулися до української влади з проханням заступитися за них перед офіційною Москвою, яка, як вважають автори звернення, здійснює тиск на тамтешні національно-культурні об‘єднання українців.

Ознаки того тиску лідери Об'єднання українців Росії та Федеральної національно-культурної автономії українців Росії побачили у юридичній ліквідації першої організації та підготовкою до закриття другої. Також авторів звернення непокоїть ситуація довкола української бібліотеки в Москві, з якої внаслідок трьох обшуків було вилучено з півсотні книг, в яких міліція побачила ознаки екстремізму.

Минулого тижня депутат із фракції БЮТ Андрій Шкіль запропонував, аби Верховна Рада домагалася, щоб президент Янукович замінив посла України в Росії. Чинний посол Володимир Єльченко, на думку опозиційного політика, несумлінно виконує свої функції, що стосуються захисту інтересів українців у тій країні.

"Була повна бездіяльність українського посольства в Росії, і особливо, посла з приводу зняття з реєстрації однієї української організації. Крім того, були проведені обшуки бібліотеки, точніше, інформаційні "накати" на українську бібліотеку без жодного коментаря.Точніше, був один коментар українського посольства: якби не було диму без вогню, то туди б не пішли російські правоохоронці", - сказав Шкіль, який має сумніви в тому, що Янукович дослухається до ініціативи опозиційного політика і звільнить Єльченка.

"Але справа не в тому, щоб дослухався президент. Справа в тому, щоб цю дискусію почуло суспільство, і в першу чергу самі народні депутати визначились і дали цьому оцінку – чи правильно обшукувала бібліотеку", - вважає депутат з БЮТ.

Місяць тому, наприкінці грудня 2010 року, коли московська міліція обшукувала бібліотеку, посол України в Росії Володимир Єльченко повідомив, що посольство звернулося до правоохоронних органів Росії та російського міністерства закордонних справ з проханням надати роз'яснення щодо вилучення книг з Бібліотеки української літератури у Москві. Тоді ж таки Єльченко висловив сподівання, що перевірка вилучених міліцією книг завершиться якомога швидше:

"Відбулася, як це правильно сказати, виїмка певних документів друкованих, які зараз передані на експертизу на предмет їхньої відповідності російському законодавству. Я не хотів би коментувати зміст цих документів, бо докладно не знаю, про що йдеться. Я сподіваюся, що ця перевірка чи експертиза буде завершена якомога швидше з тим, щоб були зроблені висновки і бібліотека змогла нормально працювати".

Однак і в середині січня 2011 року посол, коментуючи ситуацію довкола бібліотеки, знову говорив про сподівання.

"З відновленням після новорічних та різдвяних свят роботи Бібліотеки української літератури міста Москви є всі підстави стверджувати, що ситуація навколо цього закладу культури буде остаточно врегульована найближчим часом", - сказав Єльченко. А на скарги директора бібліотеки Наталі Шаріної на неналежне поводження московської міліції з нею український посол відповів так:

"Якщо викладені нею факти відповідають дійсності, то, природно, це не може не викликати занепокоєння. Щиро сподіваємося, що слідство у цій справі буде здійснюватися у суворій відповідності до російського законодавства", - сказав Єльченко.

Проект звернення до президента Януковича щодо звільнення з посади посла України в Росії Єльченка зареєстровано у Верховній Раді 20 січня, однак наразі невідомо, коли парламент зможе розглянути те питання.

Новини на цю ж тему