Мобільний телефон запустять у космос

Британські інженери мають намір відправити в космос звичайний мобільний телефон.

Image caption "Сучасні смартфони - вражаючі пристрої".

Таким чином фахівці з компанії Surrey Satellite Technology Limited (SSTL), що в англійському місті Гілфорд, хочуть перевірити, чи буде працювати сучасний мобільник на орбіті.

За допомогою мобільного телефону, який вирушить до космосу через кілька місяців, експерти спробують керувати 30-сантиметровим супутником і робити фотографії Землі.

Про те, що то буде за модель, поки не повідомляється. Відомо лише, що працює телефон на операційній системі Android від компанії Google.

Раніше мобільні телефони запускалися на великі висоти, але тільки на повітряних кулях. Експеримент, імовірно, стане першим, в ході якого телефон "підніметься" на навколоземну орбіту на висоту у декілька сотень кілометрів.

"Сучасні смартфони - вражаючі пристрої, - говорить керівник проекту Шон Кеньон. - Їхні процесори досягають частоти в 1 гігагерц, у них величезна пам'ять. По-перше, ми хочемо зрозуміти, чи буде телефон там працювати, - і якщо буде, то спробувати управляти супутником за його допомогою ".

Стандартна модель

Мета проекту SSTL - з'ясувати вірогідність застосування недорогих сучасних технологій для зниження вартості космічних апаратів.

Image caption Плати не будуть модифікувати.

Запуск мають намір зробити фахівці з SSTL та дослідники Космічного центру університету графства Саррей. Місія отримала назву STRaND-1 (Саррей: підготовчо-дослідна наносупутникова демонстрація).

Цікаво, що основну частину роботи учасники проекту виконали у свій вільний час. При цьому телефон, який вони використовують, - це стандартна модель смартфона, який продається у звичайному магазині і коштує менше 300 фунтів стерлінгів (450 доларів).

"Ми не розбираємо, не переробляємо його, не витягуємо плати, щоб підключити їх у наш супутник. Ми запускаємо його таким, яким він є. І на супутнику у нас буде ще одна камера, тому ми зможемо знімати сам телефон, тому що хочемо управляти екраном і отримати також хороші знімки цього процесу".

Дзвінки додому

Найважливіший елемент експерименту - операційна система смартфона. Android - програма відкритого коду, а це означає, що інженери SSTL можуть модифікувати її, щоб домогтися від телефону того, що їм потрібно.

При цьому величезні перепади температури і потужне радіаційне опромінення - звичайні для космосу умови - змушують дослідників вмістити телефон в спеціальний футляр.

При цьому, однак, доведеться передбачити отвір, через який "на світ" зможе дивитися вбудована в телефон камера.

Сам телефон "дзвонити додому" не стане: повідомлення і малюнки будуть відправлятися на Землю за допомогою радіосигналу, який зв'яже супутник із центром управління.

На першому етапі мобільник стане доповненням до основного комп'ютера, встановленого на супутнику. Через якийсь час саме телефон візьме на себе основне керування.

"Ми хочемо максимально використати можливості телефону, - говорить Дуг Ліддл, провідний дослідник SSTL. - В ідеалі телефон буде контролювати і думати".

Участь у проекті Galileo

Image caption Споживчі товари зможуть керувати супутниками?

Щоб домогтися точного наведення і маневрування супутник обладнають сучасними системами управління, навігації та контролю, в тому числі мініатюрними маховиками, GPS-приймачем і імпульсними плазмовими прискорювачами. А телефон буде контролювати роботу всіх цих підсистем.

"Якщо смартфон доведе, що він може працювати в космосі, - говорить Кріс Бріджес з Космічного центру Саррей, - це відкриє безлічі людей і компаній величезні можливості в галузі космічних робіт, які зараз вони не можуть собі дозволити. Це може стати новим проривом, який ми будемо спостерігати в режимі реального часу ".

Компанія SSTL здобула репутацію у світі завдяки роботі з невеликими супутниками. Її фахівці навчилися різко скорочувати вартість космічних систем, вбудовуючи в них компоненти, які створюються для споживчих товарів, таких, зокрема, як лептопи.

У найближчі місяці фірма має намір запустити в космос кілька апаратів, які будуть спостерігати за Землею на замовлення клієнтів, що перебувають у Нігерії, Канаді та Росії.

Крім того, SSTL незабаром приступить до будівництва супутників, які сформують перше "сузір'я" багатомільярдного проекту Galileo - європейської відповіді американській системі глобального позиціонування GPS.