Туреччина пропонує Києву скасувати візи

Питання запровадження безвізового режиму між Україною і Туреччиною порушуватимуться під час дводенного візиту до Києва прем'єра Туреччини Реджепа Ердогана.

Image caption Анкара очікує отримати відповідь щодо віз під час нинішнього візиту турецького прем'єра.

Турецька сторона зацікавлена у скасуванні візового режиму між двома країнами. Анкара вже підготувала проект комплексної угоди про безвізовий режим для всіх категорій громадян і очікує отримати відповідь під час нинішнього візиту турецького прем'єра.

Багато українців їздять до Туреччини на відпочинок.

Інша справа із бізнес-взаєминами.

Депутат Верховної Ради економіст Павло Жебрівський вважає, що від запровадження безвізового режиму Анкара отримає більше переваг.

"Туреччина хоче не лише запровадити безвізовий режим, а й створити зону вільної торгівлі. Київ має від'ємне сальдо у торгівлі з Анкарою, тому користь від такого запровадження буде на боці Туреччини".

Деякі експерти твердять, що підхід турецького уряду до вибору стратегії у регіоні полягає у тому, що політика балансування між Росією і Україною може бути відхилена в український бік. Але це станеться тільки тоді, коли українська сторона буде докладати зусиль у даному напрямку.

Енергетична складова безвізового режиму

По-різному ставляться сторони до спорудження ініційованого Росією газогону "Південний потік". Україна проти його спорудження, оскільки це звужує транзитні можливості Києва.

Директор енергетичних програм Центру НОМОС Михайло Гончар каже, що позиція Туреччини у даному питанні.

"Туреччина - ключовий гравець у регіоні і не лише стосовно "Південного потоку". На жаль, Україна поки перебуває на узбіччі процесу реалізації трубопровідних проектів, які перетинають чорноморський регіон. З українського боку можуть пролунати побажання до Туреччини не пришвидчувати погодження деталей щодо спорудження Південного потоку. Однак, навряд чи це вплине на позицію Анкари, яка виходитиме не з інтересів України, а зі своїх власних".

На думку експерта Туреччина прагне зав'язати на себе всі можливі енергетичні потоки. Пан Гончар переконаний, що реалізація Південного газового коридору зможе стратегічно зміцнити Туреччину. Відтак, вона вестиме свою гру і вимагатиме від Росії зустрічних кроків.

"Це може бути участь Росії у проекті спорудження нафтопроводу "Самсун-Джейхан". В цьому сенсі Росія потрапляє у пастку власної енергетичної політики, тому що вона з початку 90-х лобіювала абсолютно інший російсько-болгарсько-грецький проект. Не виключено, що Росія, охоплена мріями про створення "Південного потоку", змушена буде погодитися на турецькі умови".

Експерти переконані, що нині йде позиційна гра між Росією і Туреччиною. Україна, мовляв, залишається осторонь.

"Росія хоче мати важелі тиску на Україну. Підтиснути, аби Україна здала свою газову мережу... Щодо "Південного потоку", то Росія хоче викупити українську трубу, аби потім мати інструмент впливу на Європу", - стверджує Павло Жебрівський.

За його словами роль України нівелюється, адже 65 відсотків газу постачається через ГТС, а після запуску "Південного потоку" роль України ще більше зменшиться.

Тим часом Україна і Азербайджан ведуть переговори щодо продажу скрапленого газу Україні через проект АГРІ, який пов'язує Азербайджан із такими державами, як Грузія і Румунія.

Михайло Гончар вважає, що зовнішня політика України не завжди є послідовною і тому сподіватися на прогрес на нинішніх переговорах навряд чи доводеться.

Новини на цю ж тему