Чи потрібен "Укроборонпром" і кому?

Image caption Міністр оборони Михайло Єжель матиме справу з новим "Укроборонпромом".

Військові експерти дають суперечливі оцінки щодо створення нового державного концерну "Укроборонпром", який має об’єднати більше 150 підприємств оборонного промислового комплексу України.

В "Укрспецекспорті" кажуть, що нове об'єднання підвищить обсяги експорту озброєнь за кордон. Між тим дехто з експертів переконані, що експортом озброєнь має займатися єдина державна структура, аби уникнути фінансових махінацій.

У державній компанії "Укрспецекспорт", яка увійшла до нового масштабного концерну, твердять, що його створення дозволить підвищити виконання експортних контрактів підприємств української "оборонки".

Експерт Центру дослідження армії, конверсії і роззброєння Сергій Згурець сказав Бі-Бі-Сі, що створення "Укроборонпрому" є раціональним кроком, але, на його думку, виникає питання його доцільності.

Сергій Згурець: Коли до "Укроборонпрому" ввели декілька спецекспортерів зброї, то це означає певні ризики – інтереси короткострокові, пов'язані з із створенням тих чи інших зразків озброєнь, будуть переважати над довгостроковими перспективами і це загрожує довгостроковій промисловій політиці.

Сергій Згурець водночас вбачає ризик і в тому, якщо виникне проблема надзвичайного стану. Хто буде відповідати за мобілізацію потужностей, і чи "Укроборонпром" візьме на себе повноваження підтримувати обороноздатність у нормальному стані.

Колишній командувач Військово-повітряних сил, генерал-полковник Володимир Антонець сказав Бі-Бі-Сі, що в Україні до теми "оборонки" і експорту озброєнь підходять з меркантильних, а не державних інтересів, хоча і згоджується, що ВПК треба було давно об'єднати. Генерал вважає, разом з тим, що експортувати зброю має єдина структура, аби не виникали такі таємниці, як загибель в автокатастрофі екс-голови "Укрспецекспорту" Валерія Малєва.

Володимир Антонець: Цим має займатися єдина державна структура, як не повинна бути підпорядкована міністерству промисловості. Вона має займатися питаннями на рівні Кабінету міністрів. Ви ж знаєте, як таємниче загинув колишній голова "Укрспецекспорту" Валерій Малєв. Це все не просто.

Генерал Антонець вважає, що ще раніше Україна експортувала багато озброєнь радянського зразка, але скаржиться, що йому, як командувачу ВПС, не давали можливість продавати літаки, які не були потрібні Україні.

Водночас, на думку генерала, продавати такі потужні комплекси ВПС, як С-300 , не можна було. Вони, за його словами, були потрібні Україні.

На початок 2011 року, за даними джерел в "Укрспецекспорті", продаж українських озброєнь може принести Україні нинішнього року близько мільярда доларів.

Лише минулого року Київ збільшив експорт зброї на 20 відсотків у порівнянні з 2009 роком. 50 відсотків склала доля країн Азії, 23 відсотки – СНД, 18 – країни Африки, 5 – США і Європи.

Військовий експерт Сергій Згурець переконаний, що нині питання стоїть не в кількості доходів від збройного експорту, а рентабельності такого продажу.

Сергій Згурець: Пакет контрактів може забезпечити доходи в найближчі 3 роки десь 3-5 мільярдів доларів. Але рентабельність буде падати, адже коли на початку 90 років зброя продавалася із запасів Міністерства оборони, і цю техніку не потрібно було доводити до належного ладу, то нині фактично ми продаємо нову зброю. І тому рентабельність невелика.

В останні місяці Україна була запідозрена у невиконанні своїх експортних зобов'язань, зокрема, перед Іраком. Харків мав поставити наприкінці минулого року першу партію українських БТР-4 в рамках контракту на суму у півмільярда доларів. Але Україна начебто зірвала контракт і Багдад вирішив виставити Україні штраф за зрив поставок БТР і літаків АН-32.

Хоча військовий експерт Сергій Згурець сказав Бі-Бі-Сі, що реалізація контракту перенесена на місяць внаслідок прискіпливого ставлення Іраку до української військової продукції.

Як припускає дехто з експортерів, причиною зриву могла стати позиція української влади, яке начебто замислила масштабний переділ збройного ринку України.

Прем'єр Микола Азаров змушений був зібрати термінове засідання уряду для обговорення долі контракту з Іраком.

Новини на цю ж тему